Malowanie proszkowe nie tylko dla opornych
Malowanie proszkowe jest oszczędne, wydajne i nowoczesne. Dodatkowo, wpisuje się w tak bardzo dziś istotne ekologiczne podejście do technologii wytwarzania. Zakres możliwych zastosowań farb proszkowych dynamicznie rośnie, co tylko może cieszyć. Czasem jednak przypominamy sobie, że nie wszystko jest tak bezproblemowe. Każda technologia ma swoje ograniczenia, a w przypadku malowania proszkowego głównym ograniczeniem jest wykonywanie poprawek w przypadku, gdy wygląd gotowej, utwardzonej powłoki odbiega od naszych oczekiwań.
Kiedy opłaca się wykonywać poprawki, a kiedy trzeba wymalować powłokę od nowa? Jak trwałe są poprawiane powłoki? To tylko najczęściej zadawane pytania. Dlatego, że sprawa wiąże się z pieniędzmi, a dokładnie minimalizacją strat wynikających z błędów, które zawsze możemy popełnić. Warto zastanowić się jakie mamy możliwości wyjścia z problemu, płacąc możliwie niską cenę.
Jaka powłoka proszkowa wymaga poprawki?
Pytanie dość istotne. Rodzaj zastosowanego materiału powłokowego, sposób jego nakładania i utwardzania ma podstawowe znaczenie dla efektu wizualnego gotowej powłoki, jaki jesteśmy w stanie uzyskać. Wszystkie farby proszkowe podlegają podobnym regułom. Im bardziej będzie nam zależało na gładkiej powłoce, tym więcej trudności będziemy mieli z pokrywaniem krawędzi i naroży. Skracanie czasu utwardzania wywoła trudności z właściwym rozlaniem się powłoki. Obniżanie zalecanej temperatury utwardzania spowoduje kłopoty z transportem farb i ich przechowywaniem, szczególnie latem. Musimy pamiętać, że receptura używanej przez nas farby proszkowej powstała w laboratorium producenta w poszukiwaniu kompromisu pomiędzy możliwie dobrym wyglądem wymalowania a jego optymalnymi własnościami ochronnymi dla planowanych zastosowań. Uzyskania perfekcyjnego wyglądu powłok ciekłych znanych z rynku motoryzacyjnego raczej się spodziewać nie powinniśmy. Dla uniknięcia nieporozumień ogólne zasady dotyczące wymaganej jakości zamawianej powłoki powinny być jasno określone, udokumentowane i wiadome wszystkim stronom zaangażowanym w zlecenie.
Komentarze (3)