• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(85)/2013

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wyroby Lakiernicze

    Technologie Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.09.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 3 z 7


    1363jakikiedy_002.jpg

    Poprawka ciekłą farbą na gładkiej farbie metalicznej.


    1363jakikiedy_003.jpg

    Poprawka ciekłą farbą na czarnej grubej strukturze.


    Nałożenie drugiej warstwy farby proszkowej

    Możliwość nałożenia drugiej warstwy farby bez ryzyka utraty wyglądu pokrycia jest jedną z bardzo ważnych zalet wymalowań proszkowych. Ponowne malowanie jest właściwie powtórzeniem procesu nakładania pierwszej warstwy i jedyna różnica aplikacji wynika z potrzeby zmiany ustawień parametrów napylania. Powierzchnia uprzednio pomalowana mniej skutecznie odbiera ładunki elektryczne niż powierzchnia bez powłoki. Dlatego też poprawne uziemienie jest podstawą uzyskania dobrych efektów podczas przemalowywania. W każdym przypadku, gdy nakładana jest druga powłoka farby proszkowej, bardzo ważne jest, by napylana była jednorodna, równomierna warstwa o właściwej grubości na całej powierzchni wykonanego uprzednio wymalowania. Nieprzestrzeganie tej reguły będzie skutkować nierównym, chropowatym lub nieciągłym wyglądem poprawionego wymalowania. Sukcesywna utrata parametrów mechanicznych, następująca wraz ze zwiększaniem grubości powłok proszkowych jest istotną wadą naprawy poprzez powtórne malowanie. Szczególnie narażone na tego typu problemy są efekty metaliczne, dla których udarność i tłoczność nawet przy malowaniu jednowarstwowym jest parametrem krytycznym. Malowanie dwuwarstwowe zawsze jest obarczone pewnym ryzykiem związanym z przyleganiem do siebie nałożonych warstw. Dlatego też dobrze jest każdorazowo sprawdzić własności uzyskiwanych powłok przed podjęciem większych prac poprawkowych. Dwie warstwy to też podwójny czas utwardzania w piecu dla pierwszej warstwy wymalowania. Należy to brać pod uwagę szczególnie, kiedy mamy do czynienia z farbami na bazie żywic epoksydowych, mniej odpornych na długotrwałe działanie ciepła.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Nakładanie drugiej warstwy farby proszkowej w krótkim odstępie czasu od malowania pierwszej warstwy nie wymaga uprzedniego mycia, o ile nie doszło do istotnego zabrudzenia czy zatłuszczenia powierzchni. W sytuacji, gdy mycie wydaje się konieczne, należy zwrócić uwagę na działanie środków myjących na istniejącą powłokę. Należy pamiętać, że środki wchodzące w reakcję z nałożoną farbą proszkową mogą częściowo nie zostać usunięte podczas płukania i suszenia, a odparowując podczas utwardzania drugiej warstwy mogą być powodem kolejnych wad poprawianego wymalowania. Wymalowanie drugiej warstwy na istniejącym wymalowaniu proszkowym jest skuteczne jako procedura poprawkowa dla powłok gładkich. Wygląd efektu strukturalnego po dwukrotnym malowaniu jest trudny do przewidzenia i najczęściej znacznie odbiega od oczekiwanego wyglądu.

    Komentarze (3)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ Balejasz 3 ponad rok temu A ile razy mogę poprawiać element?? Bo za drugim razem spadł jakiś brud, można 3,4,5 ?? Aż wyjdzie czy są jakieś granice??
      oceń komentarz zgłoś do moderacji
    • ~ Ulek 2 ponad rok temuocena: 100%  Czy można polerować lakier proszkowy w połysku ? Usuwać drobne wady. Czy powłoka nie zostaje w ten sposób uszkodzona, czy powierzchnia dalej jest odporna na promienie słoneczne ?
      oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
    • ~ Porysowany 1 ponad rok temuocena: 50%  Mam porysowane parapety malowane proszkowo, dewelopere w ramach usuwania usterek proponuje przenalowanie. Jako odbiorca usług malarskich nic się nie dowiedziałem na temat jak ma być wykonanan naprawa , żeby powłoka miała te same właściwości zabezpieczenia przd korozją, jak pow.łoka nienaprawiana. była taka sama jak sie
      oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji