• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(89)/2014

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.05.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 1 z 5
    Coraz bogatsza oferta i coraz szerszy zakres własności dostępnych do zastosowania farb proszkowych odwzorowuje lawinowy wzrost zastosowań technologii malowania elektrostatycznego, z którym mamy do czynienia od ponad dwudziestu lat.

    Efektywne malowanie proszkowe



    Ekologiczny charakter tej technologii, jak i doskonałe parametry ochronne nakładanych powłok nie budzą wątpliwości. Nie zawsze jednak obietnica efektywnego i oszczędnego malowania, oferowana na etapie inwestycji przez dostawców urządzeń technologicznych, przekłada się na realny obraz codziennej pracy. Stąd rodzi się pytanie: jak umiejętnie oszczędzać i gdzie szukać oszczędności? W odniesieniu do technologii malowania proszkowego jest to na tyle istotne pytanie, że wiele obiegowych, rozpowszechnianych szeroko propozycji obniżenia kosztów leczy objawy "choroby", a nie jej prawdziwe przyczyny.


    1449umiejetnie_002.jpg

    Przykład zabudowy malarni - trudno byłoby coś zmienić.


    Sprzęt do malowania proszkowego

    W wielu przypadkach osoby odpowiedzialne za decyzje podejmowane podczas wyboru rozwiązania technicznego sprzętu aplikacyjnego kupowanego do malarni proszkowej nie zdają sobie sprawy z tego, że ich decyzje mają przesądzający wpływ na koszt i efektywność nakładania powłok w ich zakładzie na wiele lat. Dlatego też we właściwym wyborze wyposażenia malarni możemy szukać oszczędności, o których przekonamy się po uruchomieniu produkcji. Niestety, popularne przekonanie, że "trzeba jakoś zacząć a potem się poprawi" w tym przypadku zdecydowanie się nie sprawdza. Warto przed podjęciem ostatecznych decyzji zadać sobie przykładowe konkretne pytania:

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    - Czy zaproponowany sposób przygotowania powierzchni gwarantuje trwałość powłok adekwatną do planowanej eksploatacji gotowego wyrobu?

    - Czy zastosowany sposób aplikacji farb proszkowych jest optymalny po względem dopasowania do malowanych elementów?

    - Czy kabina malarska ma odpowiednią wielkość w stosunku do liczby zamontowanych w niej aplikatorów i jest wykonana z materiału gwarantującego łatwe czyszczenie?

    - Czy otwory w kabinie są właściwie dobrane względem intensywności przepływu powietrza wentylacji?

    - Czy system odzysku proszku jest zaprojektowany tak, by właściwe spełniał swoją funkcję, wpływając na optymalizację wykorzystania materiału malarskiego?

    - Czy zastosowany przelotowy piec konwekcyjny w linii automatycznej jest dopasowany do rodzaju malowanych elementów i maksymalnej, planowanej prędkości przenośnika, a piec komorowy ma dostateczną moc cieplną dla planowanej wielkości wsadu?

    Te kilka przykładów obrazuje jedynie źródła możliwych problemów, którym łatwo zapobiec na etapie planowania inwestycji. Przecież zaraz po uruchomieniu malarni nie wymienimy kabiny malarskiej na inną, nie zmienimy przenośnika podwieszonego, czy nie przebudujemy pieca. Tym bardziej nie zrobi tego dostawca sprzętu, który z zasady lepiej znający meandry technologii malowania jest prawie zawsze zabezpieczony kontraktowo na takie ewentualności. Jaka jest więc najprostsza recepta uniknięcia tego typu problemów? Wybór sprzętu do malowania w oparciu o wiedzę i doświadczenie firm doradczych. Czy się chcemy z tym zgodzić, czy nie, największych oszczędności w kosztach nakładania powłok i uzyskaniu wysokiej jakości możemy szukać na etapie planowania i realizacji inwestycji malarni. Później jest znacznie trudniej, a czasem po prostu nie ma jak.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...