• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 1(63)/2010

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  05.07.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 15 minut

    Strona 5 z 9


    Nieodpowiednia struktura geometryczna powierzchni

    Dla większości farb wymagania w odniesieniu do wysokościowych parametrów chropowatości określanych parametrem Ry5 (ilościowo równym Rz) wynoszą w granicach 30-40mm. Specyficzne wymagania stawiane są farbom krzemianowo-cynkowym oraz powłokom natryskiwanym cieplnie. Dla nich wartość tego parametru powinna wynosić 50-70mm. Również bezrozpuszczalnikowe wyroby epoksydowe czy poliuretanowe, nakładane w grubości 300-600mm, dla prawidłowego zakotwiczenia na powierzchni wymagają średniej chropowatości powierzchni na poziomie 50mm. Jeżeli nie spełni się wymienionych wymagań, uzyskuje się słabą przyczepność pokrycia, a w krańcowym przypadku, w odniesieniu do farb krzemianowych, powłoka ich będzie odpadała od podłoża.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Obecność wilgoci na powierzchni

    Wilgoć pozostawiona na powierzchni przyśpiesza procesy korozyjne, szczególnie w zanieczyszczonej atmosferze. Miarą prawdopodobieństwa kondensacji wilgoci jest różnica pomiędzy temperaturą podłoża a temperaturą punktu rosy otaczającego powietrza. W tabeli 2 podano zależność wilgotności powierzchni od różnicy temperatury pomiędzy temperaturą podłoża a temperaturą punktu rosy [2].

    817jak_tab2.jpg

    Tabela 2.


    Jak wynika z powyższej tabeli, ta ogólnie wymagana różnica minimum 3 st. C pomiędzy temperaturą podłoża a temperaturą punktu rosy otaczającego powietrza zapewnia jedynie to, że wilgotność względna na podłożu nie przekracza krytycznych 85%. ”Zapas bezpieczeństwa” wynosi jedynie 3 st. C, wystarczy więc wieczorne obniżenie temperatury i już na świeżym wymalowaniu może kondensować się wilgoć. O obecności filmu wodnego na powierzchni decyduje przede wszystkim skład chemiczny tworzywa i stan jego powierzchni. W porach (również w zagłębieniach nierówności profilu) kondensacja pary wodnej następuje przy znacznie niższych ciśnieniach niż ciśnienie nasyconej pary wodnej w danej temperaturze.


    Wady powłok wynikające ze złej proporcji składników

    Właściwą proporcję przy mieszaniu składników wyrobów wieloskładnikowych zapewniają odpowiednio dobrane opakowania. Zdarza się jednak, że nie cała pojemność hoboków jest wykorzystywana, co szczególnie występuje przy wyrobach bezrozpuszczalnikowych o krótkim czasie przydatności do stosowania. Składniki farby dość często w takich przypadkach dozowane są „na oko”; bez ważenia i bez mierzenia. Jeżeli „oko” jest dość wprawne, to zapewnione są proporcje w granicach dopuszczonego błędu. Jeżeli natomiast granica błędu zostanie przekroczona, wówczas dochodzi do zakłócenia procesów utwardzania. Nadmiar utwardzacza może spowodować powstanie kruchych i łamliwych powłok o obniżonej przyczepności do podłoża wskutek niedoboru grup funkcyjnych. Niedobór utwardzacza powoduje powstanie powłoki zbyt miękkiej, o słabej odporności.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...