Jeżeli ze względów technologicznych nie daje się dotrzymać reżimów czasowych, wówczas należy nie tylko umyć, ale omieść piaskiem bądź w inny sposób zszorstkować wcześniej nałożoną powłokę, celem usunięcia zdegradowanej warstwy. Niektórzy producenci farb posiadają w swoim asortymencie preparaty rozmiękczające utwardzoną powłokę, ale taka technologia jest dość ryzykowna i może być zastosowana przy nadzorze przedstawiciela producenta farb i wcześniejszym uzgodnieniu współodpowiedzialności za jakość wytworzonego pokrycia.
Wady wynikające z niestarannej aplikacji farb
W wyniku niestarannej aplikacji farby bądź niskich kwalifikacji malarza obserwuje się na powłokach szereg wad, z których najliczniejsze to: zacieki, suchy natrysk, skórka pomarańczowa. Zacieki są rezultatem nadmiernego spływania farby z powierzchni poziomych w wyniku działania sił grawitacji. Występują na ogół przy nałożeniu zbyt grubej warstwy farby bądź przy nadmiernym jej rozcieńczeniu. Suchy natrysk objawia się chropowatym, sproszkowanym, niekoherentnym filmem powłoki powstającym wskutek wyschnięcia zatomizowanych cząstek farby przed osiągnięciem przez nie malowanej powierzchni. Cząstki farby, trafiając na powierzchnię są niewystarczająco „ciekłe” (rys. 7). Główne przyczyny tej wady to:
- farba zawiera bardzo lotne rozcieńczalniki lub rozpuszczalniki
- zbyt wysoka temperatura farby i otoczenia.
Ostatnią z wymienionych wad jest tzw. skórka pomarańczowa (rys. 8). Odzwierciedla ona nierówności w grubości powłoki wynikające ze złej aplikacji. Defekt ten może mieć również inne przyczyny, jak:
- brak rozlewności farby ze względu na zbyt dużą lepkość
- nadmierne, szybkie uwalnianie rozpuszczalników
- różnice w zawartości części nielotnych w kroplach farby dochodzących do powierzchni, skutkiem czego krople posiadają różne napięcie powierzchniowe w trakcie zwilżania powierzchni. Jeżeli gradienty napięcia występują nieregularnie podczas wysychania, tworzy się skórka pomarańczowa.
Podsumowanie
Z przedstawionego materiału nasuwa się jeden generalny wniosek: o trwałości powłokowego zabezpieczenia przed korozją w równym stopniu decyduje dokładne usunięcie wszystkich zanieczyszczeń z podłoża i wytworzenie na powierzchni prawidłowej struktury geometrycznej, jak i nałożenie farby z zachowaniem zasady dobrej praktyki malarskiej. Współczesne farby gwarantują długie okresy trwałości, ale wymagają dokładnego przestrzegania zaleceń technologicznych. Wyroby o najwyższej jakości (i co wiąże się z tym o wysokiej cenie) nie spełnią oczekiwań przy wadliwie wytworzonej z nich powłoce.
Komentarze (0)