Pomiary, testy w pracy malarni
Zapewnienie wysokiej jakości wymalowań, spełnienie warunków rękojmi i gwarancji, optymalizacja techniczno-ekonomiczna wykonywanych zabiegów w procesach malowania i w procesach związanych – możliwe jest między innymi pod warunkiem prowadzenia ciągłych i okresowych pomiarów, testów i analiz parametrów, uwarunkowań pracy i uzyskiwanych efektów.
Podejmowane w tym celu działania ze względu na czas prowadzenia można określać jako: zapobiegawcze, bieżące oraz korygujące, tj. podejmowane w celu wyeliminowania, likwidacji wykrytych nieprawidłowości. Działania powyższe mogą mieć charakter ciągły lub podejmuje się je okresowo. W codziennej pracy malarni bardzo istotnymi są: ciągły monitoring procesów, wykrywanie bieżących nieprawidłowości i ich usuwanie poprzez wprowadzanie natychmiastowych korekt.
- prawidłowość zawieszenia detali
- temperatury kąpieli
- stężenie stosowanych roztworów
- przewodność i odczyn pH kąpieli
- ciśnienie stosowane w metodach natryskowych
- czasy natrysku (zanurzenia), czyli czasy oddziaływania preparatów chemicznych
- czasy obcieku
Zbyt niska temperatura kąpieli niejednokrotnie powoduje jej pienienie się oraz nie daje pełnego efektu końcowego, wydłuża proces. Temperatura wyższa z zalecanego zakresu daje szybsze efekty, lecz wpływa również na koszty procesu, zwiększając je. Stężenie powinno utrzymywać się w sprawdzonym, zalecanym zakresie, ponieważ proces jest wówczas optymalny. Przewodność świadczy między innymi o czystości kąpieli, wpływa znacząco na jakość przygotowywanej powierzchni. Odczyn pH jest istotny dla prawidłowej jakości, ma wpływ na wielkość występujących osadów. Ciśnienie kąpieli wpływa na skuteczność i szybkość zachodzących na powierzchni procesów. Ograniczane jest jednak niejednokrotnie małym ciężarem detali mających tendencję do wyczepiania się z zawieszek.
Komentarze (0)