Badanie parametrów kąpieli przez Leszka Michalskiego z firmy ATOTECH.
Opis procesu
Powlekanie elektrolityczne to proces, który wykorzystuje zjawiska elektrochemiczne towarzyszące przepływowi prądu między elektrodami umieszczonymi w kąpieli galwanicznej (elektrolicie) w celu uzyskania na powierzchni detalu szeregu różnych rodzajów trwałych powłok (niklowych, miedziowych, chromowych). Aby proces powlekania był możliwy na detalach wykonanych z tworzyw sztucznych, które nie przewodzą prądu elektrycznego, konieczne jest uformowanie na ich powierzchni warstwy przewodzącej elektryczność.
Linia produkcyjna w KLG złożona jest ze 126 zbiorników, a każdy z nich odpowiada za określoną funkcję i etap procesu galwanizowania. Partia elementów przeznaczonych do powlekania jest montowana na specjalnym stojaku (wieszaku galwanicznym), umieszczanym w przenośniku transportującym detale pomiędzy kolejnymi zbiornikami, zgodnie z przebiegiem procesu technologicznego. Częstotliwość taktu linii wynosi 6 minut. Oznacza to, że co każde 6 minut jedna partia produktów jest gotowa. Jednak niektóre podprocesy powlekania trwają dłużej niż 6 minut (np. powlekanie detali miedzią zajmuje 20 minut), więc dla zapewnienia płynności produkcji konieczne jest posiadanie większej liczby zbiorników przeznaczonych do operacji trwających dłużej niż określone tempo pracy całej linii.
Oczyszczanie detali
Pierwszym etapem właściwego procesu jest oczyszczanie elementów specjalnym środkiem usuwającym wszelkie powierzchniowe zanieczyszczenia. Pozostawienie tłustej lub brudnej powierzchni detali może spowodować wady i defekty w produkcie końcowym, a zanieczyszczony i powleczony detal nie będzie nadawał się do sprzedaży.
Tak wygląda galwanizernia z górnej perspektywy.
Płukanie
Po etapie oczyszczania partia detali poddawana jest płukaniu. - Proces ten jest niezwykle istotną fazą produkcji - wyjaśnia Leszek Michalski z firmy ATOTECH, która jest odpowiedzialna za wprowadzenie technologii w galwanizerni KLG oraz dostawcą chemii. - Żaden z aktywnych roztworów w jednym zbiorniku nie może przedostać się do kolejnego zbiornika, w którym zachodzą inne reakcje elektrochemiczne związane z tworzeniem powłok galwanicznych. Jest to podstawowy wymóg "czystości" procesu wytwórczego.
Komentarze (0)