• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(78)/2012

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    Lakiernictwo Proszkowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  05.07.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 11 minut

    Strona 3 z 6

    - zgodnie z §214 (patrz tabela) dla klasy E nie określa się klasy odporności ogniowej elementów budynku, tj.: głównej konstrukcji nośnej, konstrukcji dachu, stropu, ścian zewnętrznych i wewnętrznych, pokrycia dachu

    - obiekt klasyfikowany o powierzchni 108 m? mieści się w dopuszczalnej powierzchni strefy pożarowej PM i mogącej wynosić 8000 m? (dla Q < 500 wg §228.1)


    Stosowane w malarni procesy i materiały są niebezpieczne pod względem pożarowym i mogą powodować bezpośrednie niebezpieczeństwo powstawania pożaru (wybuchu). Dlatego mają tu zastosowanie postanowienia rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków i terenów (Dz. U. nr 109, poz. 719, rozdział 8). Zobowiązują one właściciela, zarządcę lub użytkownika obiektu do ocenienia zagrożenia pożarowego i ustalenia przedsięwzięć mających na celu niedopuszczenie do powstania i rozprzestrzenia się pożaru lub wybuchu (§32.1). Oceny dokonują: inwestor, projektant lub użytkownik. Częstość: nie rzadziej niż raz w roku (rozporządzenie ministra gospodarki z dn. 9 czerwca 2006 r.) lub w przypadku zaistnienia zasadniczych zmian.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Pomieszczenie zagrożone wybuchem to takie, w którym wybuch mógłby spowodować przyrost ciśnienia przekraczający 5 kPa (§33.3). Ze względu na złożoność toku obliczeń tej wielkości (patrz załącznik do zarządzenia) przyjmuje się niejako awansem, że zagrożenie takie istnieje, uwzględniając sam fakt stosowania substancji niebezpiecznych w postaci farb rozcieńczalnikowych.


    Strefy zagrożone wybuchem


    Klasyfikację stref zagrożenia wybuchem określa norma PN EN 1127-1:2011 "Atmosfery wybuchowe. Zapobieganie wybuchowi i ochrona przed wybuchem. Pojęcia podstawowe i metodologia". W myśl tej normy obszar spodziewanego wystąpienia zagrożenia podzielony jest na trzy strefy, które dla gazów (rodzaj zagrożenia G) oznaczono jako: 0, 1, 2.

    Strefa 0 to obszar, w którym atmosfera wybuchowa zawierająca mieszaninę substancji palnych w postaci gazu, pary albo mgły z powietrzem występuje stale, w długim czasie lub często (w praktyce: wewnątrz pojemników, rurociągów, zbiorników, kanałów wentylacyjnych, przewodów na farbę)

    Strefa 1 to obszar, w którym atmosfera wybuchowa zawierająca mieszaninę substancji palnych w postaci gazu, pary albo mgły z powietrzem może czasami wystąpić w trakcie normalnego działania (bezpośrednie otoczenie strefy 0, miejsc zasilania surowcem, miejsc napełniania i opróżniania)

    Strefa 2 to obszar, w którym atmosfera wybuchowa zawierająca mieszaninę substancji palnych w postaci gazu, pary albo mgły z powietrzem nie występuje w trakcie normalnego działania, a w przypadku wystąpienia trwa tylko przez krótki okres (obszary otaczające strefy 0 lub 1)

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik