• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(91)/2014

    Artykuły branżowe

    Procesy Wspomagające

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.09.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 3
    Zmiany w zakresie asortymentu produktów i konieczność zwiększenia możliwości produkcyjnych dla bloków silników wysokoprężnych i gazowych były główną przyczyną dla instalacji nowej maszyny do śrutowania w odlewni staliwa Gienanth GmbH. Dla wydziału odlewów specjalnych konstruktorzy firmy Rösler stworzyli RMBS 1-842, kompaktowy, całkowicie zautomatyzowany system do śrutowania, ze specjalnym imakiem mocującym element obrabiany.

    W pełni automatyczne ustawianie i czyszczenie bloków silnika o wadze do 5 ton metrycznych



    To innowacyjne urządzenie obraca i wprowadza w drgania bloki silnika ważące do 5 ton podczas usuwania masy rdzeniowej, usuwając zgorzelinę podczas obróbki strumieniowo-ściernej w bardzo krótkim cyklu operacji. Nowy system obróbki strumieniowo-ściernej pomógł także w optymalizacji wydajności produkcji.

    1520kompaktowy_001.jpg

    System obróbki strumieniowo-ściernej RMBS 1-842 używany jest do czyszczenia strumieniem ściernym komponentów o wadze do 5 ton zawierających do 4 ton zanieczyszczeń masą rdzeniową.


    Firma Gienanth, zlokalizowana w Eisenberg (Niemcy), produkuje odlewy od prawie 280 lat. Nie dziwi więc fakt, że posiadając tak długą historię w połączeniu z wyczerpującymi umiejętnościami i najnowocześniejszymi urządzeniami produkcji ta odlewnia staliwa jest globalnie liderem technologicznym na polu formowania maszynowego i ręcznego. Wydział ręcznego formowania specjalizuje się w seryjnej produkcji ciężkich bloków silnikowych.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Frank Koch, kierownik wydziału formowania ręcznego firmy Gienanth wyjaśnia:

    - Aktualnie produkujemy około 25 różnych typów bloków silnika - mówi. - Nasz ostatni produkt posiada wymiary około 3,5 (L) × 1,0 (W) × 1,1 (H) m, co odpowiada wymiarom w systemie calowym 12 × 3,3 × 3,6 ft i waży ok. 5000 kg (11 000 lbs). Nasza obecnie używana maszyna do śrutowania była zbyt mała, aby zmierzyć się z tak dużymi elementami obrabianymi i stanowiła wąskie gardło w całym procesie produkcyjnym. Nie mieliśmy innego wyboru jak zainwestować w nowy system do obróbki strumieniowo-ściernej.


    1520kompaktowy_002.jpg

    Specjalnie skonstruowany manipulator wyposażony jest w dwa imaki pozwalające na równoczesne czyszczenie strumieniem dwóch mniejszych bloków silnika.


    Nowy system i przebudowa jako jeden projekt

    Inwestycja w drugi system obróbki strumieniowo-ściernej pozwoliła także firmie Gienanth na optymalizację całego procesu obróbki. Stara maszyna jest teraz używana tylko do czyszczenia z masy rdzeniowej bloków silnika o wadze do 3500 kg (7700 lbs). Nowy system jest stosowany do czyszczenia dużych bloków, jak również do śrutowania wszystkich elementów po oczyszczeniu i usunięciu zgorzeliny.

    Wymagało to przebudowania starej maszyny do śrutowania. Firma Gienanth chciała pracować tylko z jednym dostawcą dla obu projektów, to jest dla modernizacji starej maszyny, jak i dla opracowania i dostawy nowego systemu do obróbki strumieniowo-ściernej. Oczywiste fakty jakie skłaniały do takiej decyzji to unifikacja magazynowanych części zamiennych i uproszczona konserwacja. Frank Koch wyjaśnia, że zasadniczym wymogiem dla nowego systemu było osiąganie czystości oczyszczonej powierzchni wyspecyfikowanej przez klientów w relatywnie krótkim czasie i całkowicie zautomatyzowany proces obróbki strumieniowo-ściernej. - Dodatkowo, urządzenia musiały zmieścić się na stosunkowo małej przestrzeni naszej powierzchni produkcyjnej - dodaje. - Ponadto, pragnęliśmy pracować z partnerem, który pomoże nam w krótkim czasie, jeśli kiedykolwiek będziemy mieli techniczne problemy z urządzeniami. Biorąc pod uwagę wielkość projektu i nasze surowe wymagania techniczne, liczba potencjalnych dostawców była mocno ograniczona.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...