Opracowanie oferty na uniwersalną malarnię usługową o dużej wydajności
Testem prawdziwych możliwości i umiejętności dostawców instalacji z branży inżynierii powierzchni jest otrzymanie od klienta zapytania na malarnię, która ma być jednocześnie uniwersalna, wydajna, realizować wiele wariantów procesu technologicznego oraz finalnie zapewnić wysoką jakość detali przy zoptymalizowanych kosztach wytworzenia. Takie zadanie pozwala "wykazać się" producentom posiadaną wiedzą, doświadczeniem i możliwościami organizacyjnymi.
Jak skomplikowane wymagania wpływają na proces przygotowania koncepcji malarni i w efekcie finalnej oferty postaram się pokazać na przykładzie zapytania, które wpłynęło do firmy Adal kilka miesięcy temu.
Otrzymaliśmy zapytanie ofertowe (RFQ) zaczynające się następująco:
W dalszej części dokumentu przedstawione zostały wszystkie wymagania, które powinny spełnić dostarczone urządzenia oraz oferowana technologia.
Cyklogram pracy portali - weryfikacja założeń konstrukcyjnych przenośnika w rejonie gniazda przygotowania powierzchni i malowania KTL.
Jakie parametry wpływają na konieczność opracowania i realizowania wielowariantowej technologii? W tym przypadku (malarnia usługowa) takich wymagań było co najmniej kilka. Oto najważniejsze, mające główny wpływ na końcowy wygląd instalacji:
- pięć rodzajów obrabianego materiału: stal czarna, stal cynkowana galwanicznie lub ogniowo, aluminium, żeliwo,
- pięć wariantów grubości warstwy farby KTL,
- trzy główne oraz wiele innych kolorów malowania proszkowego,
- dwie grupy szerokości detali: wąskie i szerokie,
- dwie grupy grubości ścianek detali: cienkie, grube,
- priorytet dla szybkich zleceń.
Edytowalny model 3D malarni przygotowany na etapie opracowania koncepcji.
Prawda, że robi się ciekawie? Pojedynczo nie ma kłopotu z poszczególnymi wymaganiami. Doświadczony inżynier koncepcję przepływu detali oraz plan malarni może narysować na kartce w ciągu kilku minut. Problem zaczyna się w momencie, kiedy musimy uwzględnić wszystkie wymagania jednocześnie oraz opracować koncepcję optymalną pod kątem technologii oraz ekonomii.
Obszar myjki wannowej, widoczny także sorter zawieszek i portale nad myjką.
Przedstawione wymagania, poprzez różnorodność programów obróbki detali, komplikują przede wszystkim opracowanie przepływu materiału przez poszczególne gniazda technologiczne zgodnie z zaprogramowaną technologią.
Komentarze (0)