Aby w pełni wykorzystać potencjał instalacji, do wyboru są trzy stanowiska załadunku, dwa procesy przygotowania powierzchni (fosforanowanie cynkowe lub Oxsilan) realizowane w tym samym urządzeniu (14-wannowa myjka natryskowo-zanurzeniowa), trzy sposoby malowania, dwa sposoby suszenia farby KTL w tej samej suszarce (rozdział detali ze względu na czas suszenia dla mono-cure lub co-cure), trzy gniazda malowania proszkowego (dwa automatyczne z odzyskiem proszku do głównych kolorów oraz ręczne bez odzysku do pozostałych kolorów w krótkich seriach), detale po procesach cieplnych (suszenie farby KTL, polimeryzacja farby proszkowej) mogą być kierowane do tunelu chłodzenia lub bezpośrednio do następnego gniazda technologicznego. Na końcu procesu znajdują się trzy stanowiska rozładunku. System sterowania (lub operator) może wybrać miejsce rozładunku, biorąc pod uwagę np. obciążenie poszczególnych stanowisk w danej chwili, konieczność rozładunku na jednym stanowisku całego zlecenia umieszczonego na wielu trawersach lub tego samego rodzaju detali.
Sorter trawers - automatyczne tworzenie pakietów detali.
Oczywiście uzupełnieniem całej instalacji są urządzenia dodatkowe odpowiedzialne za przygotowanie wody sieciowej, oczyszczanie ścieków poprodukcyjnych oraz oczyszczanie powietrza (dopalanie) wraz z odzyskiem ciepła z tego procesu.
Symulacja pracy instalacji w czasie rzeczywistym.
Głównym mechanizmem, odpowiedzialnym za optymalny rozdział detali na poszczególne gniazda technologiczne, jest sorter zawieszek połączony z rozbudowanym programem sterującym, który na bieżąco analizuje sytuację w malarni i elastycznie reaguje na aktualne potrzeby. Mechanizm sortera wybiera identyczne pod względem geometrii i/lub programu technologicznego zawieszki z detalami, a następnie kompletuje pakiet zawieszek przed myjką wannową. W zależności od szerokości detali, pakiet taki składa się z 2 do 4 sztuk zawieszek. Po przygotowaniu powierzchni (wraz z ewentualnym malowaniem KTL) pakiet jest rozdzielany i kierowany do kolejnych urządzeń.
Dodatkową zaletą tak wykonanej symulacji jest atrakcyjna forma graficzna (ruchomy model 3D całej instalacji), w której możemy zaprezentować wyniki końcowe - pozwala to już na etapie ofertowania przedstawić inwestorowi wygląd i działanie malarni w przejrzysty i zrozumiały sposób.
Radosław Osiak
ADAL Sp. z o.o.
Komentarze (0)