1) sposób ustalania bezpiecznej odległości lokalizacji zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej od osiedli mieszkaniowych, od obiektów użyteczności publicznej, od budynków zamieszkania zbiorowego, od obszarów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 3, od upraw wieloletnich, od dróg krajowych oraz od linii kolejowych o znaczeniu państwowym,
2) rodzaje poważnych awarii przemysłowych, których potencjalne skutki należy uwzględnić przy ustalaniu bezpiecznej odległości,
3) parametry graniczne oddziaływania potencjalnych skutków poważnych awarii przemysłowych w zakresie palności, wybuchowości i toksyczności substancji niebezpiecznych, których miejsca występowania należy uwzględnić przy ustalaniu bezpiecznej odległości.
Przypomnę, że zgodnie z definicją zawartą w ustawie p.o.ś., zakład stwarzający zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, to zakład o zwiększonym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej lub zakład o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, o których mowa w art. 248 ust. 1.
a) instrumenty prawne służące przeciwdziałaniu poważnej awarii przemysłowej, w tym:
- obowiązki prowadzącego zakład stwarzający zagrożenie wystąpienia awarii przemysłowej,
- obowiązki organów administracji związane z awarią przemysłową,
b) przepisy współpracy międzynarodowej.
Zgodnie z art. 244 p.o.ś. prowadzący zakład, którego działalność może być przyczyną wystąpienia awarii, podmiot transportujący substancje niebezpieczne oraz organy administracji są obowiązani do ochrony środowiska przed awariami.
Prowadzący zakład o zwiększonym ryzyku lub o dużym ryzyku jest obowiązany do zgłoszenia zakładu właściwemu organowi Państwowej Straży Pożarnej z przekazaniem równocześnie do wiadomości wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska. Co takie zgłoszenie powinno zawierać podaje art. 250 ust. 2 ww. ustawy. Oprócz podstawowych danych, bardzo istotne są informacje, takie jak:
- rodzaj i ilość substancji niebezpiecznej, w tym składowanej substancji niebezpiecznej, uwzględnianych przy zaliczeniu zakładu do zakładu o zwiększonym ryzyku lub zakładu o dużym ryzyku oraz charakterystykę fizykochemiczną, pożarową i toksyczną tych substancji,
- charakterystyka terenu w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu, ze szczególnym uwzględnieniem czynników mogących przyczynić się do zwiększenia zagrożenia awarią przemysłową lub pogłębienia jej skutków, w tym - jeżeli są dostępne -informacje dotyczące zakładów sąsiednich i obiektów, które nie są zakładami o zwiększonym ryzyku lub zakładami o dużym ryzyku oraz obszarów i zabudowań, które mogą być źródłem zagrożeń lub zwiększać ryzyko ich wystąpienia albo pogłębiać skutki awarii przemysłowej lub nasilić efekt domina.
Komentarze (0)