• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(68)/2010

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.11.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 2 z 5


    Aby nowo nakładane farby utworzyły dobrze przyczepne i prawidłowo uformowane powłoki malarskie, z powierzchni przeznaczonej do malowania muszą być, możliwie jak najdokładniej, usunięte wszystkie zanieczyszczenia i wyrobiona struktura geometryczna umożliwiająca dobre zakotwiczenie nowego wymalowania.

    931kd03.jpg

    Fot. 3. Doskonale zachowana przez ponad 60 lat warstwa zgorzeliny pod powłoką farby miniowej.

    931kd04.jpg

    Fot. 4. Oczyszczona ze starego pokrycia i zgorzeliny konstrukcja stalowa mostu.


    Poza wadami hutniczymi, newralgicznymi miejscami konstrukcji są krawędzie i wady spoin. Ze względu na siły napięcia powierzchniowego i naprężenia występujące w trakcie wysychania powłoki, związane z odparowywaniem rozpuszczalników – farba z krawędzi spływa i niejednokrotnie osiąga tam jedną trzecią wartości tej grubości, którą posiada powłoka na powierzchni płaskiej. Trwałość ochrony, między innymi, jest funkcją grubości systemu. Podstawowymi wadami spoin niekorzystnie wpływającymi na trwałość ochrony są: odpryski i zgorzelina spawalnicza, nierówności lica spoiny i jej porowatość (fot. 2).


    Pomocną dla projektantów i wykonawców, określającą konieczny zakres usunięcia wymienionych wad, w zależności od agresywności środowiska eksploatacji jest norma PN-EN ISO 8501-3:2008 [1]. W tabeli 1 podano wymagania ujęte w cytowanej normie w odniesieniu do niektórych wad. Norma rozróżnia trzy stopnie przygotowania powierzchni:

    - P1, lekkie przygotowanie, minimalne wymagania dla klasy agresywności korozyjnej C1 i C2 wg PN-EN ISOI 12944-2 [2]

    - P2, dokładne przygotowanie, dla klasy C3 i C4

    - P3, bardzo dokładne przygotowanie dla klasy C5I i C5M

    931kdt01.jpg

    Tablica 1.


    Usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni przeznaczonych pod powłoki

    Ażeby nowo nakładane farby utworzyły dobrze przyczepne i prawidłowo uformowane powłoki malarskie, z powierzchni przeznaczonej do malowania muszą być, możliwie jak najdokładniej, usunięte wszystkie zanieczyszczenia i wyrobiona struktura geometryczna umożliwiająca dobre zakotwiczenie nowego wymalowania. Na powierzchniach występują rozliczne zanieczyszczenia o charakterze hydrofobowym, hydrofilnym, higroskopijnym, jak również związki chemiczne powstałe w reakcji materiału konstrukcyjnego z otaczającym powietrzem. W przypadku stali są to przede wszystkim tlenki żelaza zwane zendrą lub zgorzeliną, powstałe jako produkt korozji w procesie obróbki termicznej oraz rdza powstała w wyniku korozji atmosferycznej. Grubość warstwy zgorzeliny może sięgać 5 do 80 μm. Pozostawienie jej na powierzchni może obniżać trwałość systemu malarskiego w wyniku wystąpienia następujących procesów:

    Tagi: antykorozja,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...