• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(68)/2010

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.11.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 3 z 5

    - jeżeli zgorzelina nie tworzy ciągłej warstwy, to na powierzchni tworzy się makroogniwo korozyjne, w którym anodę, a więc fragmenty ulegające korozji, stanowić będzie stal bez zgorzeliny. W wyniku procesu korozji podpowłokowej może dojść do znacznego wykorodowania tych fragmentów, dając typowy obraz korozji nierównomiernej,

    - w związku z różnymi współczynnikami rozszerzalności termicznej stali i zgorzeliny mogą z powierzchni odpadać całe płaty zgorzeliny wraz z pokrywającymi je powłokami. Tyle o zgorzelinie mówi nauka i teoria. Praktyka czasami okazuje się niezgodna z teorią. Otóż, np. w 2009 r. na warszawskim moście Śląsko-Dąbrowskim przeprowadzono generalną renowację zabezpieczenia antykorozyjnego. Na ok. 90% starej konstrukcji zachowało się pierwotne zabezpieczenie przeciwkorozyjne, nakładane w latach 1945-47, które stanowiła olejna farba miniowa. Po zdjęciu zdegradowanych powłok nawierzchniowych stwierdzono prawie ciągłą warstwę dobrze przyczepnej powłoki miniowej a pod nią litą, zwartą mocno zakotwiczoną warstwę zgorzeliny, co pokazano na fot. 3.

    Podłoże pod tym zabezpieczeniem nie było poddane procesom korozji, co pokazano na fot. 4. Po oczyszczeniu strumieniowo-ściernym nigdzie na podłożu nie stwierdzono obecności wżerów korozyjnych.


    Wytłumaczenie tego „wbrew teorii” zachowania może być tylko jedno. W latach 50. nie stosowano metody czyszczenia strumieniowo--ściernego, stąd elementy konstrukcji, które przywożono z huty były natychmiast montowane w konstrukcji i zabezpieczane. Takie tempo sprawiło, że zgorzelina nie zdołała utlenić się i stanowiła ciągłą zwartą powłokę, którą dodatkowo nie niszczyły procesy spawania, jako że most jest nitowany. Nałożona farba miniowa, zapewne na pokoście, stanowiła znakomitą warstwę nie tylko izolacyjną, ale również pigment działał inhibitorowo.

    931kd05.jpg

    Fot. 5. Źle przygotowane podłoże do malowania.

    931kd06.jpg

    Fot. 6. Odpadanie powłoki w miejscach zatłuszczeń.


    Rdzę stanowi mieszanina różnych związków żelaza, w zależności od rodzaju występujących w otoczeniu zanieczyszczeń powietrza. Poszczególne związki różnią się twardością i plastycznością. Ponadto, rdza zawiera zawsze wewnątrz swych agregatów zaadsorbowaną wodę z rozpuszczonymi solami, toteż pozostawienie jej na powierzchni przyspiesza procesy korozji podpowłokowej, nasila procesy osmozy i obniża przyczepność. Pomalowanie powierzchni schodów w takim stanie, jak pokazano to na fot. 5 na jednym z wiaduktów, skutkowało całkowitą degradacją powłoki w wyniku korozji podpowłokowej już po jednym roku eksploatacji.

    Tagi: antykorozja,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...