• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(68)/2010

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.11.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 5 z 5

    - różnice w stężeniu roztworów soli pomiędzy różnymi obszarami na powierzchni, powoduje to powstanie ogniw korozyjnych stężeniowych, a tym samym przepływ prądu korozyjnego.


    Istotnym zanieczyszczeniem występującym najczęściej a obniżającym trwałość powłoki jest zapylenie powierzchni. Na nielicznych budowach można zobaczyć odkurzacze przemysłowe, za pomocą których odpylana jest powierzchnia, szczególnie po czyszczeniu strumieniowo-ściernym. Większość wykonawców stosuje nadmuch sprężonego powietrza, który to proces głównie przemieszcza pyły z jednego miejsca na drugie. Pozostawienie, nawet inertnych pyłów, nie mówiąc już o higroskopijnych, obniża przyczepność powłok. Wynika to z faktu, że prawie wszystkie farby zakotwiczają się mechanicznie, a jedyne oddziaływania z podłożem to siły międzycząsteczkowe, które działają na odległość 0,5 nm. Tak więc każdy najmniejszy pyłek osłabia zakotwiczenie powłoki. Większe zanieczyszczenia mogą przebić powłokę do podłoża i tym samym przerwać jej ciągłość. Nie bez znaczenia dla trwałości pokrycia jest również obniżona grubość powłoki na zanieczyszczeniach, a słaba ich spójność z podłożem bardzo często powoduje odpadanie zanieczyszczeń wraz z powłoką malarską. Nie bez znaczenia jest również znaczne pogorszenie wyglądu powłoki, co pokazano na fot. 8. Taki efekt uzyskano malując konstrukcję przy silnym wietrze.


    Normy przywołane w tekście

    1. PN-EN ISO 8501-3. Przygotowanie podłoży stalowych przed nakładaniem farb i podobnych produktów. Wzrokowa ocena czystości powierzchni. Stopnie przygotowania spoin, ostrych krawędzi i innych obszarów z wadami.

    2. PN-EN ISO 12944-2. Farby i lakiery. Ochrona przed korozją konstrukcji stalowych za pomocą ochronnych systemów malarskich. Klasyfikacja środowisk.

    3. PN-EN ISO 8502-9. Przygotowanie podłoży stalowych przed nakładaniem farb i podobnych produktów. Badania służące do oceny czystości powierzchni. Terenowa metoda konduktometrycznego oznaczania soli rozpuszczalnych w wodzie.


    Aleksandra Baraniak

    TALKOR Sp. z o.o.

    Tagi: antykorozja,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...