Pamiętajmy o tym, aby zawsze:
- Spisywać jaki rodzaj farby będziemy używali. Kluczowymi danymi są numer partii produkcyjnej, numer opakowania, jak i data produkcji. Jest to szczególnie ważne, kiedy dane opakowanie farby jako ostatnie i jedyne zostanie opróżnione i wyrzucone po wykonaniu wymalowania.
- Być świadomym parametrów polimeryzacji farby. Badanie rozkładu temperatur w piecu oraz na detalu należy wykonywać co najmniej raz na 6 miesięcy.
- Uczulać malarzy, aby byli świadomi jakimi parametrami aplikacyjnymi dysponują – wartości ciśnienia powietrza, parametry wysokiego napięcia.
- Prowadzić ewidencje jakie detale zostały pomalowane w czasie danej zmiany i przez kogo.
Przestrzeganie powyższych zasad pozwoli nam na bardziej świadome działania w momencie powstania wady na powłoce. Posiadając wiedzę na temat warunków aplikacyjnych w jakich było wykonywane wymalowanie, będziemy mogli w łatwy i przystępny sposób prowadzić dialog z dostawcą farby. Tylko w wyniku takiej współpracy istnieje szansa szybkiego rozwikłania sytuacji kryzysowej.
Ponadto, jeśli post factum stoimy przed problemem wady powłoki, zastanówmy się co możemy zrobić, aby w jeszcze większym stopniu przygotować się do zgłoszenia reklamacyjnego.
Pożądanymi krokami są:
- Spisanie jak najbardziej szczegółowo chwilowych warunków w lakierni – większość informacji powinniśmy zaczerpnąć z prewencyjnych zachowań opisanych powyżej. Podczas ewidencji zdarzenia nie możemy zapomnieć również o procesie przygotowania powierzchni, który to jest nierozerwalnie złączony z etapem lakierowania.
- Zachowanie, o ile jest to możliwe, wadliwego detalu, jak i jego surowej, niepomalowanej wersji – najlepiej po obróbce powierzchni.
- Rozmowa z operatorem lakierni, który był obecny w momencie powstania wady.
Nie bez znaczenia pozostają również działania po stronie dostawcy komponentu jakim jest farba proszkowa. Wracając do przytoczonej na wstępie historii, przedstawiciel lakierni proszkowej powinien poinformować telefonicznie dostawcę o powstałym problemie. Podając w rozmowie wszelkie potrzebne dane, jak: kod produktu, numer partii produkcyjnej czy też datę produkcji umożliwia jednoczesne działanie dostawcy w kierunku eliminacji poszczególnych potencjalnych przyczyn wady.
Komentarze (0)