• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 1(69)/2011

    Artykuły branżowe

    Urządzenia Lakiernicze

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.01.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 2 z 2


    Z myślą o oszczędności energii firma SLF wprowadziła strefową wentylację kabin. Dzięki temu rozwiązaniu wymagana ilość powietrza przepływającego przez kabinę może być zmniejszona o 50%. W ten sposób można radykalnie zmniejszyć koszty inwestycyjne oraz koszty eksploatacji instalacji filtrujących. Zainstalowane w kabinie kanały podłogowe odsysają przetrysk całą powierzchnią. Powietrze jest następnie filtrowane i doprowadzane z powrotem do hali.

    944lde_002.jpg

    W Wirtgen już dotychczas ponad 90% dużych elementów było powlekane proszkowo,

    co daje możliwość zminimalizowania emisji rozpuszczalników oraz zoptymalizowania przebiegów produkcji. (Fot. Wirtgen GmbH)


    Wykorzystywana do malowania natryskowego kabino-suszarka spełnia również wysokie wymagania środowiskowe. Kabina o długości 14 m oraz szerokości 6 m jest wentylowana strefowo. Dzięki temu mniejsza jest wymagana ilość powietrza (w porównaniu do wentylacji całopowierzchniowej), a zarazem zapotrzebowanie na energię elektryczną i ogrzewanie maleje o 60%.


    Ułożone w trzy odnogi kanały podłogowe z separatorami udarowymi efektywnie wyłapują przetrysk. Równolegle do działającego strefowo filtra powietrza wlotowego separatory udarowe otwierają się tylko w wentylowanej strefie. Dzięki temu do wyłapywania przetrysku wykorzystywana jest cała ilość powietrza wentylacyjnego. Poza tym, w porównaniu do tradycyjnej podłogi z rusztem kratowym, system separatorów udarowych SLF przynosi oszczędności do 70% przy konserwacji. Ponieważ separatory udarowe odbierają duże cząsteczki, dołączone filtry wykazują dużo większą żywotność. Dalsze oszczędności energii umożliwia system odzysku ciepła o sprawności ok. 65%. Powietrze odprowadzane z pieców do utwardzania proszku jest dodatkowo wykorzystywane zimą jako energia cieplna. Suszenie gotowych, polakierowanych elementów odbywa się w temperaturze do 80°C. Aby proces ten był opłacalny, ściany, bramy oraz wszystkie kanały wentylacji obiegowej zostały wyizolowane. Regulacja ciśnienia umożliwia utrzymanie przez cały czas stałego ciśnienia w kabinie. Przetwornice częstotliwości do wentylatorów powietrza doprowadzanego oraz wylotowego regulują bilans powietrza i zapewniają stałość panujących warunków. Prędkość przepływu powietrza w kabinie jest nie mniejsza niż 0,3 m/s w strefie aktywnej. Moc oświetlenia wynosi – tak jak w standardowych kabinach proszkowych – 1000 luksów.


    Tłumaczenie z „Besser Lackieren!”

    Michał Bedyk

    nr 16/2010, str. 1, 3

    WYDANIE 1(69)/2011