• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(66)/2010

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  05.07.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 16 minut

    Strona 4 z 7


    Gdy lakiernia organizowana jest w części dużego pomieszczenia, zintegrowany zespół stanowisk przygotowawczo-lakierniczych posiadać powinien własną lekką konstrukcję wsporczą dla nawiewowego sufitu i kotar działowych lub innego rodzaju przegród, np. szkła w profilach aluminiowych. W wąskich pomieszczeniach, halach stalowych czy zaadaptowanym na lakiernię budynku gospodarczym taka konstrukcja wsporcza nie obciąża dachu czy ścian, tylko staje się samodzielną podporą niezależną od obiektu. Teraz opinia konstruktora i nowy projekt budynku staje się zbędny. W wydzielonych pomieszczeniach kotary instalowane na prowadnicach łożyskowanych mogą być składane w trakcie brudnych operacji szlifierskich i polerowania, a rozsuwane tylko w trakcie lakierowania czy suszenia. Często w pomieszczeniach przejściowo wynajętych na potrzeby lakierni prace budowlane mogą być wykonywane w ograniczonym zakresie. Wtedy zintegrowane stanowiska lakierni nie mogą już być skanalizowane, ale dalej pełnią swoje wielozadaniowe funkcje. Gdy w hali jest jednak ujęcie kanalizacyjne w niewielkiej odległości od lakierni, a z przyczyn formalnych lub technicznych osadzenie krat w posadzce jest niemożliwe... można zastosować wyciąg pionowy w tylnej części stanowiska. Skuteczność oczyszczania będzie mniejsza niż w przypadku wyciągu w posadzce, ale układ nadal działa na poziomie spełniającym wymagania konieczne do lakierowania i prac przygotowawczych. Można także myć lakiernię i elementy, spychając wodę do najbliższego ujęcia kanalizacyjnego.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Główną zaletą zamkniętej komory lakierniczej jest jednak to, że w jej wnętrzu możliwe jest zapewnienie stałej prędkości opadu powietrza. Pozwala to na szybkie kierowanie rozpylonej mieszaniny do wlotu kanału wyciągowego i zachowanie czystej przestrzeni wewnątrz. Mgła lakiernicza nie powoduje zagrożeń wybuchowych zdrowotnych i nie osadza się powłoce dekoracyjnej w formie wtrąceń. W kabinie spełniającej wytyczne normy PN-EN 13355:2006 zdolność do szybkiego usuwania rozpylonego materiału jest na tyle duża, że prowadząc nawet aplikację z trzech pistoletów jednocześnie, chmura lakiernicza nie będzie się unosić w jej wnętrzu. Gdy jednak prowadzone lakierowanie związane jest z krótkimi przerwami (kilkusekundowymi) i prowadzone jest z jednego pistoletu, to taka duża prędkość przepływu jest niepotrzebna, ponieważ system wentylacyjny „zdąży” oczyścić wnętrze komory.


    Użytkownik sam decyduje o kosztach zużycia energii paliwa i prędkości oczyszczania wnętrza lakierni. Niewiele kabin pozostawia taki wybór, bo są to zamknięte szczelne i małe pomieszczenia, które muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa. Odpowiedzialność za to bierze użytkownik i producent, a ten ostatni nie zaryzykuje swej renomy tylko po to, aby obniżyć koszty eksploatacyjne. Tu bezpieczeństwo bierze absolutną górę nad rachunkiem ekonomicznym. Prowadzi to jednak do sytuacji, w której tylko czasami zdolności szybkiego samooczyszczania się wnętrza kabiny przy maksymalnej mocy systemu wentylacyjno-grzewczego są faktycznie wymagane. W większości przypadków ponad połowa prac w kabinie nie wymaga takiego zapotrzebowania na energię i paliwo oraz tak dużych przepływów powietrza. Renomowani producenci urządzeń doskonale o tym wiedzą i wprowadzają już odpowiednie rozwiązania techniczne. Bezpieczne i jednocześnie pozwalające na duże oszczędności kosztów eksploatacyjnych.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...