• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(66)/2010

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  05.07.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 16 minut

    Strona 7 z 7


    Co na to przepisy?

    Krajowe akty prawne stawiają przed projektantem i użytkownikiem instalacji przeznaczonej do lakierowania szereg odrębnych wymogów związanych ze skutecznością i zasadą działania wentylacji, koniecznością oznaczenia i sklasyfikowania stref zagrożenia wybuchem, klasyfikacją pożarową, natężeniem oświetlenia, poziomem substancji lotnych w powietrzu, czy sposobem ewakuacji pracowników. Przepisy takie dotyczą jednak zarówno lakierni z kabiną, jak i tych z pomieszczeniami, w których prowadzi się lakierowanie. Żadne przepisy nie dzielą lakierni na takie z kabinami lub bez. Wymagają tylko, aby pomieszczenie, w którym jest prowadzona aplikacja i suszenie lakierów spełniało konkretne parametry i było bezpieczne. Nie ma tu już znaczenia, czy pomieszczenie takie wydzielone zostało metalowymi panelami wyprodukowanej kabiny, murowanymi ścianami, szkłem w aluminiowych profilach, czy tylko kotarami działowymi. Gdy osłona całego pomieszczenia lub budynku stanowiącego wyodrębnioną strefę pożarową spełnia wymogi ppoż., można w nim prowadzić lakierowanie. Tyle o ogólnych przepisach, które nie dostrzegają zalet kabiny lakierniczej w porównaniu z innymi rozwiązaniami i nie preferują jej jako jedynego skutecznego urządzenia dopuszczonego do lakierowania. W większości przypadków zintegrowane urządzenie kabiny lakierniczo-suszarniczej posiada łączną klasyfikację pożarową i wybuchową oraz gotowe opracowanie analityczne. Producent dostarcza certyfikaty na każdy podzespół lub sam wydaje deklarację zgodności urządzenia i jego elementów z obowiązującymi przepisami. W przypadku, gdy do lakierni wprowadzony zostanie nowo projektowany układ wentylacji, to obowiązek zebrania takich certyfikatów i połączenia systemów w całość spadnie na projektanta instalacji. Gdy jednak do budowy lakierni użyte zostaną podzespoły kabiny posiadające już odpowiednie certyfikaty i aprobaty, to ilość dokumentów do zgromadzenia jest minimalna.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    W efekcie, czy lakiernia wyposażona zostanie w kabinę, czy też w inny system, dokumentacja formalnoprawna jest podobna i musi być zgromadzona przez użytkownika a instalacja zgłoszona do użytkowania. Formalnie – nie ma wymogu organizacji lakierni w oparciu o komorę lakierniczą, a każdy kto twierdzi inaczej nadinterpretuje szczegółowe wytyczne prawne dotyczące bezpieczeństwa ppoż. w trakcie realizacji procesu lakierowania. Nadinterpretuje także wymogi BHP i ochrony środowiska. Za zgodność danego rozwiązania wprowadzanego do lakierni z wymogami obowiązującego prawa odpowiadają projektanci formujący dokumentację i rzeczoznawcy branżowi wydający opinie. Dostawca czy producent danego systemu technicznego musi jedynie dostosować się do postawionych wymogów. Tak właśnie jest w przypadku często podnoszonego argumentu o ekologicznym charakterze kabiny lakierniczo-suszarniczej. W praktyce nie wpływa ona w żaden sposób na ograniczenie emisji LZO do powietrza. Do uzyskania pozwolenia na użytkowanie instalacji konieczne są parametry emiterów i moce przesyłowe wentylatorów, temperatura procesu i dane na temat ilości LZO w wyrzucanym powietrzu. Ustawodawca i za nim właściwy urząd nie pyta użytkownika skąd wychodzą emitery zgłaszanej instalacji! Czy z profesjonalnej kabiny, czy też z wybudowanego z cegieł, wentylowanego i ogrzewanego pomieszczenia. Jak wynika z opisu powyżej, w określonych przypadkach lakiernia nie wymaga instalacji kabiny lakierniczo-suszarniczej... ale sama lakiernia nadal spełniać musi szereg wymogów formalnych i technologicznych.


    Jeżeli mają Państwa pytania lub wątpliwości związane z instalacjami lakierniczymi albo wymogami formalnoprawnymi, proszę o kontakt e-mail: projekter@projekter.pl lub telefoniczny pod nr. 601 221 760. Postaram się udzielić wyczerpujących informacji na te tematy.


    Robert Grzywaczewski

    PROJEKTER GROUP

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...