Optymalizacja i dobór procesów malowania elementów z żeliwa
Rozmawiamy z Wojciechem Chodkowskim z firmy ADAL.
- Firma ADAL zaprojektowała i zrealizowała wiele lakierni do malowania detali z żeliwa. Proszę powiedzieć, czy te instalacje wymagają innego podejścia inwestora i dostawcy sprzętu lakierniczego niż w przypadku malarni, w których powlekane są inne elementy metalowe?
- Producenci elementów z żeliwa stanowią oddzielną grupę przemysłową. Budowane dla nich instalacje wymagają innego podejścia i spełniają oczekiwania inwestorów, którzy praktycznie wykorzystują je do własnych zadań produkcyjnych. Inwestor wspólnie z nami ustala zadanie techniczne, a my jako dostawca wykonujemy instalację technologiczną, spełniając te potrzeby. Uwzględniane są technologie malowania, w zależności od wymaganej wydajności instalacji, czy też kształtu i wielkości detalu. Często malarnie te są wydziałem produkcyjnym w odlewniach żeliwa.
- Są to detale ciężkie, często też o dużych gabarytach. Linia taka zatem wymaga specjalnego systemu transportu...
- Instalacje do malowania elementów z żeliwa budowane są z wykorzystaniem przenośników podwieszonych jednotorowych i dwutorowych (P&F). Zastosowanie tego typu przenośników pozwala na minimalizację strat farby, jak też efektywne wykorzystanie urządzeń technologicznych, minimalizując tym samym ilość obsługi w malarni. Czynności wykonywane z udziałem operatorów, to załadunek/rozładunek oraz ręczne malowanie natryskowe w kabinach lakierniczych. Dla detali o dużych gabarytach stosuje się też systemy portali/wind, które przenoszą odlewy z przenośnika P&F do systemu malowania zanurzeniowego w wannach. Zastosowanie wyżej wymienionych systemów przenośników pozwala na stosowanie różnych technologii malowania w jednej instalacji lakierniczej.
- Która metoda lakierowania żeliwnych detali jest obecnie częściej używana w lakierniach: malowanie ciekłe czy proszkowe?
- Wykorzystuje się trzy metody malowania:
- Natrysk powłoki malarskiej. Odbywa się w kabinie lakierniczej z udziałem agregatów hydrodynamicznych, często z wykorzystaniem pistoletów z dodatkową osłoną powietrza typu AIR COMBI, AIR COAT, AIR PLUS. Zastosowanie tych pistoletów pozwala na dekoracyjne malowanie detali z żeliwa. Rzadko stosuje się pistolety pneumatyczne.
- Malowanie zanurzeniowe. Stosuje się do tego celu wanny z farbą, w której zanurza się odlewy. Dostarczane są one przy pomocy przenośnika podwieszonego. Bieżąca kontrola parametrów farby pozwala na stabilne prowadzenie procesu i uzyskiwanie dobrej jakości powłoki malarskiej.
Komentarze (0)