Zautomatyzowana technika lakierowania zapewnia wysoką zdolność nanoszenia materiału, jednakże znaczna część mgły lakierniczej pozostaje w strumieniu powietrza odpływowego. Mgła lakiernicza bezpośrednio po uwolnieniu jest jeszcze wilgotna. Aby uniknąć jej przywierania w następnych rurociągach oraz silnego obciążenia filtrów cząstek drobnych, w miejscu powstawania mgły lakierniczej stosuje się filtry wstępne, np. z blachami odbojowymi, z wkładami z papieru, z włókniny albo waty szklanej lub kombinacji pomiędzy nimi. Efekt przyklejania się cząstek farby powoduje, że przywierają one do powierzchni styku każdego z mediów filtrujących, wskutek czego nie jest uzyskiwany odpowiedni stopień separacji.
Jeśli na skutek zatkania się filtra w kabinie natryskowej ilość powietrza odpływowego spadnie poniżej minimum, wtedy wymagana jest wymiana wkładów filtracyjnych, która może być bardzo czasochłonna i prowadzić do zatrzymania produkcji. Ponadto, podczas czyszczenia filtra dochodzi utrudnienie w postaci nie tyko przefiltrowanych i splątanych resztek lakieru, lecz także konieczności utylizacji wkładów filtracyjnych.
Obrotowe szczotki walcowe
W automatycznych, ciągłych lub wielowarstwowych procesach lakierowania tego typu przezbrojenia urządzeń są niedopuszczalne, również w przedsiębiorstwie takim jak Ekornes. W Ekornes także wymagana jest ciągłość procesu, tzn. automatyczne oczyszczanie filtra. Aby lepkość mgły lakierniczej bezpośrednio nie powodowała zatykania się filtra, w niektórych systemach filtracyjnych trzeba zastosować wstępną separację. Żeby po jej wprowadzeniu również uniknąć zatrzymania produkcji poprzez prace konserwacyjne, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie systemu obrotowych szczotek RTS.
Komentarze (0)