• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(74)/2011

    Artykuły branżowe

    Motoryzacja

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.11.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 3


    Technika transportu

    W przeciwieństwie do tradycyjnie stosowanych do tego typu zadań przenośników łańcuchowych okrężnych, system SKID oferuje większą elastyczność – nie tylko w przypadku konieczności częstych zmian farby, ale także w projektowaniu i wykonawstwie instalacji. I tak na przykład, na etapie przygotowania elementów przed malowaniem stosowane są przenośniki ze stali nierdzewnej, których naturalną właściwością jest odporność na działanie wody rozbryzgowej. System SKID umożliwia jednocześnie bardziej kompaktowe rozplanowanie urządzeń.


    Dodatkowo, VarioCharger dokonuje precyzyjnych pomiarów w przypadku lakierów o różnych lepkościach, co ułatwia spełnienie wydajnościowych warunków ze specyfikacji od klientów z branży OEM. Kolejną zaletą modułowo zbudowanego dozownika lakieru jest łatwość konserwacji wynikająca z przemyślanej konstrukcji eliminującej części podatne na zużycie, jak np. pompy lakiernicze, czujki pomiarowe, elementy automatyki oraz tzw. pigi. Jedynie na odcinku napełniania, używanym przez oba cylindry dozujące, występuje jedna „piga”. Nakładanie

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    bezbarwnego lakieru na bazie rozpuszczalnika odbywa się w trzeciej kabinie natryskowej. Tak jak w poprzednich kabinach, również w tej kabinie przed robotem znajduje się automatyczna stacja obrotowa. Jej konstrukcja pozwala na oddzielne sterowanie i obracanie każdego z wrzecion znajdujących się na ramie głównej.


    Urządzenie przyjazne środowisku

    Aby uniknąć zanieczyszczenia, każdą z całkowicie klimatyzowanych kabin natryskowych wyposażono w jedno klimatyzowane pomieszczenie czyste (clean area) oraz szklaną ścianę frontową. Kondycjonowanie powietrza w kabinie natryskowej realizowane jest za pomocą agregatów powietrza obiegowego z bezpośrednim odparownikiem. Powstająca w procesie schładzania elementów energia jest wykorzystywana do ponownego ogrzania do wymaganej temperatury powietrza obiegowego po usunięciu z niego wilgoci. Wpływa to na zmniejszenie zużycia energii i zwiększenie ekonomiczności linii lakierniczej.


    Strefa podsuszania i schładzania oraz ogrzewane gazem suszarki również są włączone w obieg recyrkulacji powietrza. W obiegu krąży też woda przeznaczona do wypłukiwania przetrysku. Usuwanie szlamu polakierniczego ze wszystkich trzech kabin odbywa się w jednej wspólnej dla nich komorze dekantacyjnej. Natomiast oczyszczanie powietrza z lotnych związków organicznych (LZO) odbywa się w procesie regeneracyjnego dopalania zgodnie z dyrektywą dot. LZO.


    4 pytania do...

    1088lusterka_001.jpg


    Georga Walletera, senior managera ds. lakierowania tworzyw sztucznych w firmie Eisenmann Anlagenbau GmbH & Co. KG

    Tagi: Eisenmann,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...