• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(74)/2011

    Artykuły branżowe

    Motoryzacja

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.11.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 3 z 3

    – Jakie technologiczne wyzwania pojawiły się podczas realizacji nowej lakierni?

    – SMR postawiła dostawcy lakierni wysokie wymagania dotyczące jakości, wydajności i elastyczności. Dzięki temu znaleźliśmy rozwiązanie, które dokładnie odpowiada potrzebom naszych klientów. SMR to światowy dostawca dla przemysłu samochodowego, więc częste zmiany farby oraz modeli są tu na porządku dziennym. Do takiego tempa musiała być dostosowana także nowa linia lakiernicza, aby proces przebiegał bezproblemowo przy jednoczesnym uzyskiwaniu wysokiej jakości wyników.

    – Jakość lakierowania elementów z tworzywa sztucznego zależy w znacznej mierze od właściwego przygotowania powierzchni przed malowaniem. Jaki rodzaj obróbki wstępnej stosuje się w SMR i dlaczego?

    – Aby zagwarantować oczyszczanie elementów na najwyższym poziomie, w SMR do obróbki wstępnej zastosowaliśmy obróbkę strumieniowo-ścierną na mokro, suszarkę i tunel chłodzący.

    – Jak elastyczna jest lakiernia w odniesieniu do zakresu malowanych elementów oraz wydajności?

    – Aby zapewnić wysoką elastyczność przy częstej zmianie farby oraz modeli, zdecydowaliśmy się na zastosowanie systemu transportu typu SKID, który ma tę zaletę, że możliwe było zaprojektowanie bardziej kompaktowej lakierni niż w przypadku zastosowania tradycyjnego przenośnika okrężnego. Oprócz tego zastosowana aplikacja „VarioChargers” minimalizuje czas zmiany kolorów i straty lakieru.

    – Jakiego rodzaju przedsięwzięcia wprowadzono, aby proces był energooszczędny i przyjazny środowisku?

    – Kondycjonowanie powietrza w kabinie natryskowej realizowane jest przez agregaty powietrza obiegowego ze sterowaniem falownikowym i bezpośrednim odparownikiem. W ten sposób redukowane jest zużycie energii, ponieważ powstała w procesie chłodzenia energia odpadowa zostaje wykorzystana do podgrzewu powietrza obiegowego. Powietrze recyrkulowane jest również wykorzystywane w strefie podsuszania i schładzania, suszarkach i pomieszczeniu czystym (clean room). Za oczyszczanie powietrza z lotnych związków organicznych (LZO) odpowiada regeneracyjny dopalacz o wysokiej sprawności termicznej. Oprócz tego wspomniana wyżej technika aplikacyjna dzięki minimalnym stratom farby podczas zmiany kolorów gwarantuje, że proces jest przyjazny dla środowiska.


    www.eisenmann.com

    Tagi: Eisenmann,