Do obróbki wstępnej przedsiębiorstwo Braunschweiger zainstalowało kabinę do śrutowania z transportem podwieszonym, wykorzystując jako materiał ścierny kulki stalowe o średnicy od 0,2 do 0,4 mm. Dwa wirniki odrzutowe wyrzucają je w kierunku obrabianego elementu z prędkością 90 m/s. Ścierniwo jest następnie przechwytywane, czyszczone i poddawane recyklingowi. W celu ochrony przed wybuchem pył zbierany jest przez filtr mokry. Trawersy z podwieszonymi elementami wprowadzane są do kabiny lakierniczej tylko na polecenie lakiernika. Braunschweiger Flammenfilter lakieruje tylko w jednym kolorze (RAL 3002) i stosuje niskotemperaturowy lakier odporny na działanie czynników atmosferycznych oraz promieni UV, aplikowany ręcznie w grubości 120 µm. Ze względów ergonomicznych, ale również w celu dokładnego lakierowania skomplikowanych geometrii, system transportowy P+F wewnątrz kabiny lakierniczej wyposażony jest w stację obrotową. Lakiernik poprzez przełącznik nożny obsługuje silnik, który obraca podczas powlekania znajdującą się w stacji trawersą z elementami. Powlekanie zachodzi metodą elektrostatyczną. Nadmiar proszku zabierany z powietrzem wentylacyjnym podawany jest do 12 modułów filtracyjnych, czyszczonych okresowo sprężonym powietrzem wdmuchiwanym pod ciśnieniem. Proszek jest zbierany, czyszczony i ponownie wprowadzany do procesu powlekania.
Źródło: Redakcja
Po lakierowaniu elementy transportowane są do pieca. Aby móc realizować trzy czasy wygrzewania – 45, 60 i 90 minut – piec wyposażony został w dwa tory jezdne. Końcowym etapem procesu powlekania jest przejście przez strefę chłodzenia. Elementy są potem dostarczane do stacji załadowczo-rozładowczej i stamtąd odbierane. Wagoniki dowożone są następnie bezpośrednio do strefy montażu.
Ogólny plan instalacji firma Braunschweiger Flammenfilter wykonała we współpracy z zewnętrznym projektantem. Natomiast właściwa realizacja to dzieło generalnego wykonawcy oraz wewnętrznej grupy projektowej, do której oprócz Matthiasa Koscha należeli również Matthias Müller (planowanie produkcji) oraz Heiko Meinhardt (przygotowanie produkcji). Czy przedsiębiorstwo jest zadowolone z nowej instalacji?
Komentarze (0)