• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(95)/2015

    Artykuły branżowe

    Procesy Wspomagające

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.05.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 3
    Przedstawiamy przemyślaną konstrukcję kompaktowych wirnikowych urządzeń śrutowniczych reprezentowanej przez LTT Transfer Technologii Sp. z o.o. niemieckiej firmy Konrad RUMP Oberflächentechnik GmbH & Co. KG. Prezentowane oczyszczarki dostosowane są z reguły do indywidualnych wymagań każdego z potencjalnych użytkowników, co jest cechą szczególną urządzeń firmy RUMP. Powoduje to, że marka RUMP jest dziś uznana i ceniona na całym świecie. Na każdym etapie konstrukcji, produkcji i użytkowania urządzeń firmy RUMP towarzyszy klientom i partnerom kompetencja inżynierów i techników firmy RUMP.

    CUBESTA i CAPSOR - najnowsze wirnikowe kompaktowe śrutownice zasypowe i zawieszkowe firmy Konrad RUMP



    Kompaktowa śrutownica zasypowa typu CUBESTA 200


    Nowa kompaktowa śrutownica zasypowa z taśmą gumową typu CUBESTA 200 (fot. 1) firmy RUMP przystosowana jest do obróbki powierzchniowej odkuwek, odlewów, przedmiotów po wypalaniu palnikiem oraz innych podobnych przedmiotów metalowych. Załadunek przedmiotów obrabianych odbywa się ręcznie, wysokość załadunkowa wynosi 1.150 mm. Jednorazowy wsad wynosi do 400 kg w pełnej objętości 200 l, a maksymalna długość przedmiotu obrabianego wynosi 300 mm. Po zamknięciu drzwi komory przedmioty obrabiane przemieszczają się w niecce taśmowej i poddawane są oddziaływaniu medium śrutowniczego powodującego całkowite oczyszczenie powierzchni obrabianej.


    1585koszty_001.jpg

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Fot. 1. Kompaktowa śrutownica zasypowa CUBESTA 200.


    Urządzenie śrutownicze CUBESTA 200 wyposażone jest w turbinę narzutową z napędem bezpośrednim z silnikiem elektrycznym o mocy 7,5 kW. Korpus turbiny narzutowej wykonany jest ze spawanych blach manganowych. Wewnątrz turbiny znajdują się wymienne płyty osłonowe, tulejka prowadząca, tulejka rozdzielająca, łopatki turbiny (8 szt.) oraz inne elementy stykające się z medium śrutowniczym. Wszystkie te elementy wykonane są z odpornego na ścieranie i zużycie żeliwa manganowego lub ze stali manganowej. Średnica zewnętrzna turbiny narzutowej wynosi średnica 320 mm. Płyty osłonowe, tulejki oraz łopatki turbiny są łatwo wymienialne. Łopatki turbiny mogą być również wykonane z hartowanej stali narzędziowej, charakteryzującej się jeszcze wyższą odpornością na ścieranie. Medium śrutownicze doprowadzane jest do wnętrza turbiny narzutowej, rozdzielane na poszczególne łopatki i wyrzucane z dużą prędkością na powierzchnię przedmiotów obrabianych. Prędkość wyrzucanego medium śrutowniczego wynosi ok. 69 m/s przy obrotach 3000 1/min. Turbina narzutowa może być wyposażona w przetwornik częstotliwościowy pozwalający na płynną regulację jej prędkości obrotowej.

    Medium śrutownicze transportowane jest przez znajdującą się pod taśmą nieckową rynnę zbiorczą i zabudowany w niej ślimak transportowy do przenośnika kubełkowego, a następnie z przenośnika kubełkowego do wialni. Tutaj zanieczyszczenia i lekkie cząstki medium śrutowniczego, jak również cząstki niewymiarowe są odpowiednio separowane i przekazywane do urządzenia filtrująco-odpylającego. Tak oczyszczone medium śrutownicze opada grawitacyjnie do silosa medium, skąd przy pomocy dozownika pneumatycznego dozowane jest do turbiny narzutowej.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...