• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(85)/2013

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  01.09.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 3 z 5


    Kilka lat później Ki'ichiro Toyoda oraz Taiichi Ohno postanowili wykorzystać innowacyjne rozwiązania Forda i stworzyli Toyota Production System.

    Techniki wykorzystywane przez Toyotę do tworzenia szczupłego systemu produkcji testowane było równocześnie w innych dziedzinach produkcji. Jednakże sukces Toyoty polegał na poskładaniu elementów w całość i stworzeniu kompletnego systemu produkcji. W 1937 roku Sakichi Toyoda założył Toyota Motor Company a jego prezesem został Ki?ichir? Toyoda. Sformułowali oni dwie podstawowe zasady "odchudzania produkcji", a mianowicie:

    - Jidoka - umożliwienie wykrywania błędów w procesach i ich zatrzymania, by uniknąć powstawania wadliwości. Zmusza to do natychmiastowej reakcji na błąd, jego eliminację oraz usprawnienie. Jednym z elementów jest możliwość zatrzymania linii i niezakłócenie przepływu w dalszej części strumienia.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    - Just-In-Time - system wytwarzania odpowiednich produktów w odpowiednim czasie oraz w pożądanej ilości. Just-In-Time zawiera podstawowe zasady, takie jak: uproszczenie procesów, redukcję wielkości partii i czasów przygotowania, równoległe procesy wytwarzania, projektowanie stanowisk oraz eliminację marnotrawstwa.

    Obie zasady, wprowadzone przez jednego z dyrektorów Toyoty, znalazły swoje zastosowanie w praktyce. Ponadto Toyota, jako pierwsza w świecie, rozpoczęła pracę nad rozwojem produktów, zarządzaniem łańcuchem dostaw oraz przyjmowaniem zamówień od klienta. Program Toyota Production System oparty został przede wszystkim na eliminacji wszelkiego marnotrawstwa.

    Kluczowym pojęciem metodologii Lean Management jest wartość dodana. Jest to element, bez którego żadna organizacja nie ma prawa bytu. Czynności dodające wartość to elementy produktu lub usługi, które przynoszą zysk. Aby je takimi nazwać, powinny zostać spełnione trzy warunki:

    - Klient gotów jest za to zapłacić

    - Czynność zmienia produkt lub usługę

    - Czynność musi być wykonana dobrze za pierwszym razem (brak poprawek).

    Okazuje się, że czynności spełniające powyższe warunki stanowią 1-3% wszystkich wykonywanych w procesie czynności. W przypadku usług procent wartości dodanej kształtuje się w granicach 0,1-0,01%. Wywnioskować z tego można, że 99,9-97,0% stanowi marnotrawstwo, czyli czynność niedodająca wartości, którą należy wyeliminować, a jeśli nie jest to możliwe, to usprawnić.

    Typy marnotrawstwa:

    - NADPRODUKCJA - produkcja zbyt dużych ilości i w zbyt krótkim czasie. W rezultacie niewłaściwy przepływ materiału, zapasów lub informacji.

    Tagi: Lean, Kaizen,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...