• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 2(76)/2012

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.03.2012, ~ Administrator,   Czas czytania 22 minut

    Strona 9 z 11


    „Legalna lakiernia” to pojęcie mieszczące w sobie szereg procedur, pozwoleń i zgłoszeń wykonanych przed rozpoczęciem użytkowania lakierni. To jednak także konieczność przestrzegania odrębnych zaleceń już na etapie funkcjonowania obiektu. Mimo że wykonanie wszystkich procedur i uzyskanie pozwoleń dla lakierni jest kosztowne i może wydawać się skomplikowane, naprawdę warto wszystko uporządkować.


    Legalna lakiernia w praktyce

    W celu zdefiniowania sformułowania „legalna lakiernia” przyjmijmy, że stajemy przed decyzją organizacji własnej lakierni. Chcemy to zrobić zgodnie z obowiązującym przepisami, a nawet nie mamy innego wyjścia, bo inwestycja będzie objęta wsparciem środkami finansowymi z funduszy pomocowych Unii Europejskiej. Zakład będzie kontrolowany nie tylko przez PIP, sanepid, WIOŚ, PNB i PSP, ale także przez urzędników sprawdzających przez co najmniej pięć lat, jak wykorzystywane są urządzenia objęte dotacją unijną. W tym przypadku, poza mandatami i groźbami zamknięcia lakierni, do czasu usunięcia jakieś wady prawnej grozi jeszcze inwestorowi konieczność zwrotu otrzymanej dotacji. Gdy już wiemy, że nie ma tu miejsca na jakiekolwiek naruszania obowiązujących przepisów prawa, to możemy się skoncentrować na formalnych wymaganiach stawianych organizowanej lakierni. Zasadniczo podzielić je można na trzy części:


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    1. Wymogi dotyczące budynku i jego lokalizacji w zakresie przepisów szeroko rozumianego prawa budowlanego. W tym aspekcie obiekt z lakiernią może być zlokalizowany tylko na terenie, który zgodnie z uchwałą rady gminy (miasta) miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu jest przeznaczony pod budowę obiektów usługowych lub produkcyjnych i to najlepiej bez ograniczeń. Zapis o zakazie budowy obiektów mogących negatywnie oddziaływać na środowisko nie wyklucza jeszcze możliwości sformowaniu tu lakierni, ale może też do tego prowadzić. Nie wyklucza on tego z góry, ponieważ wiele lakierni może być zorganizowanych w oparciu o decyzję środowiskową wydaną na podstawie karty informacyjnej przedsięwzięcia, a nie raportu o oddziaływaniu obiektu na środowisko. Zakaz budowy wskazany w miejscowym planie zagospodarowania dotyczy tylko takich obiektów, które od razu wymagają opracowania raportu i wystąpienia na jego podstawie o wydanie decyzji środowiskowej. W przypadku rozpatrywania zapisów miejscowego planu zagospodarowania zdarza się, że zakaz formowania takich obiektów, jak lakiernia, wydany jest dla działki, na której taka lakiernia już się znajduje. W takim przypadku, gdy działa ona legalnie, nikt nie będzie jej likwidował. Jednak jej rozbudowa i powiększenie nie jest już możliwe, nawet jak strefa wydaje się komuś bardziej przemysłowa niż mieszkaniowa. Taka sytuacja zdarza się bardzo często, dlatego przed inwestycją w nową lakiernię lub rozbudową już posiadanej konieczne jest przeanalizowanie uchwały wydanej przez gminę. Gdy plan pozwala nam na organizację lub budowę lakierni w wybranej lokalizacji, to (pomijając tu zjawiska patologiczne z ewidentnym pogwałceniem prawa) żadne protesty sąsiadów czy organizacji społecznych nie są w stanie zatrzymać budowy lakierni. Mogą one znacznie opóźnić i podrożyć jej powstanie, ale zgodnie z prawem nie są w stanie jej wykluczyć... bez zmiany zapisów uchwalonego planu. Sama lokalizacja lakierni na działce to już kwestia indywidualnych uwarunkowań. Ideałem jest, gdy uda się to minimum cztery metry od każdej z granic działki, a do tego budynki mieszkalne oddalone są od planowanej lakierni o minimum 8 metrów. W przypadku dużego zakładu produkcyjnego odległości te powinny być dużo większe. Po zakończeniu budowy obiektu następują jego odbiory techniczne. Instytucje kontrolne wydają protokoły kontroli a na ich podstawie Powiatowy Nadzór Budowlany wydaje decyzję o dopuszczeniu obiektu do użytkowania. W trakcie trwających kontroli końcowych WIOŚ poprosić może o potwierdzenie złożenia wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów, a PSP poprosić o kompletną dokumentację oceny zagrożenia wybuchem i dokument ochrony stanowiska pracy przed wybuchem. Obowiązek opracowania tych dokumentów spoczywa na pracodawcy przed przystąpieniem do użytkowania lakierni.

    Tagi: Projekter,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...