• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian
Reklama
B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

Artykuły branżowe

Wydanie nr: 1(63)/2010

Artykuły branżowe

Antykorozja

Lakiernictwo Proszkowe

Wyroby Lakiernicze

ponad rok temu  01.01.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

Strona 1 z 2

Nowy, bezpieczny dla środowiska proszkowy podkład antykorozyjny


Korozją określamy proces niszczenia materiału w wyniku działania reakcji chemicznych pomiędzy nim samym a otaczającym go środowiskiem. Większość metali koroduje poprzez kontakt z wilgocią zawartą w powietrzu, wodą, kwasami, zasadami, solami oraz wieloma innymi związkami chemicznymi w postaci płynnej lub stałej. Ponadto, korozja może się rozwijać poprzez oddziaływania innych metali lub gazów, jak np. amoniak czy też dwutlenek siarki.


Alesta® ZeroZinc powstał, aby lepiej chronić metale żelazne przed procesem niszczenia w odniesieniu do szerokiego spektrum czynników środowiskowych panujących wewnątrz budynków oraz w najbardziej agresywnych obszarach środowiska zewnętrznego, np. w strefach wysoko uprzemysłowionych odznaczających się dużym udziałem zanieczyszczeń. W przypadku potrzeby ochrony elementów metalowych w tak niesprzyjających warunkach musimy znaleźć rozwiązania odpowiadające wszystkim klasom korozji od C1 do C5-I zgodnie z ISO 12944 (tab.1).

813tab1.jpg

Reklama
ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
Tab.1. Opis klas korozji wg ISO12944.


Alesta® ZeroZinc primer w swoim działaniu wykorzystuje technologię tzw. gęstego sieciowania powłoki (High Density Crosslinking (HDC)). Wiązania te wzmacniają ochronę barierową powłoki, która staje się warstwą nieprzepuszczalną, a jednocześnie bardzo elastyczną i dobrze przywierającą do podłoża. Jak wykazały badania, mechanizm barierowy jest o wiele bardziej skuteczny dla ochrony przed korozją niż efekt katodowy wykorzystywany w standardowych podkładach cynkowych. W tych ostatnich pigmenty cynku są niejako uwięzione w masie żywicy farby, przez co większość z nich jest izolowana od podłoża metalu. Stan taki uniemożliwia zmianę potencjału elektrodowego metalu w celu zapobieżenia lub ograniczenia jego degradacji. Należy jednak pamiętać, iż nawet najlepszy podkład antykorozyjny nie spełni swojego zadania, jeśli uprzednio nie zadbamy o dobre przygotowanie powierzchni metalu przed malowaniem. Zaleca się, aby na powierzchnię metalu przed nałożeniem farby antykorozyjnej zastosować obróbkę chemiczną w postaci: fosforanowania żelazowego lub cynkowego połączonego z etapem pasywacji.

813064.jpg

Nowy podkład jest łatwą w aplikacji farbą, po nałożeniu otrzymujemy wysokopołyskliwą jasnoszarą powłokę.


Nowy podkład jest łatwą w aplikacji farbą, nadającą się zarówno dla systemu tribo, jak i corona. Polepszone warunki aplikacji wynikają między innymi z niewielkiego ciężaru właściwego samej farby. Jest on o połowę mniejszy od standardowych podkładów z zawartością cynku i wynosi 1,56 g/cm3. Po nałożeniu otrzymujemy wysokopołyskliwą jasnoszarą powłokę, kolorem zbliżoną do RAL 7035. Minimalna grubość powłoki to 60 μm, jednak w przypadku powierzchni śrutowanych należy nakładać minimum 80 μm. Przy wspomnianych grubościach powłok uzyskujemy powierzchnię charakteryzującą się bardzo dobrą rozlewnością, co w pozytywny sposób wpływa na rozpływanie się dekoracyjnej warstwy wierzchniej. Dodatkową korzyścią ekonomiczną płynącą z użytkowania podkładu bezcynkowego jest fakt, iż pełne utwardzenie powłoki następuje już przy 140ºC w czasie 7-17 min. (rys.1). Możliwe jest również częściowe utwardzanie powłoki przed nałożeniem warstwy wierzchniej. Całkowita polimeryzacja następuje w momencie utwardzania powłoki wierzchniej. Proces ten pozytywnie wpływa na wiązanie między poszczególnymi warstwami farb. Proces całkowitego utwardzenia systemu powłok musi nastąpić w niedługim czasie od nałożenia inicjalnej warstwy podkładu.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ olo 1 ponad rok temu Norma EN ISO 12944 nie dotyczy wyrobów proszkowych !
    oceń komentarz zgłoś do moderacji