Jak IKEA osiąga taką samą jakość powierzchni produktów na całym świecie
Kolorowe meble codziennego użytku szwedzkiego sklepu z wyposażeniem wnętrz IKEA są produkowane i sprzedawane na całym świecie. Wszędzie muszą one spełniać te same wymagania jakościowe. "Besser Lackieren!" przeprowadziło wywiad z dr. Ralphem Nussbaumem, odpowiedzialnym w IKEA za jakość lakierowania powierzchni drewnianych, systemy lakierów oraz globalne uregulowania.
- Jak powierzchnie drewniane lakierowane są w IKEA?
- W 2009 roku postanowiliśmy zrezygnować z lakierów na bazie rozpuszczalników, wszędzie tam gdzie jest to możliwe. Od tej pory do drewna używamy czterech systemów lakierów:
1. Lakier UV do powierzchni płaskich, nakładany przez przy pomocy walców.
2. Wodny lakier UV do wyższych wymagań, w przypadku gdy powierzchnie nie są całkowicie płaskie, jak np. profilowane fronty kuchenne. Ten lakier nakładamy wykorzystując automaty natryskowe.
4. Lakiery dwukomponentowe stosowane są przy produktach, które są bardzo intensywnie użytkowane, czyli np. meble do zastosowań przemysłowych.
- Jakie wyzwania stawia lakierowanie powierzchni drewnianych? Jak radzicie sobie z sękami lub z wyciekiem żywicy?
- Drewno drzew iglastych, jako materiał naturalny, może sprawiać problemy ze względu na swój charakter. Rodzaj lakieru ma tu także swój wkład: systemy UV poprzez swoje właściwości utrwalające skutecznie chroni przed żółknięciem sęków, które mogłyby być problematyczne w przypadku systemów na bazie wody. W przypadku wystąpienia pęcherzy żywicznych bądź tzw. czarnych sęków używamy od jakiegoś czasu robota szpachlującego.
- Powiedział Pan, że rezygnujecie z lakierów zawierających rozpuszczalnik jeśli tylko jest to możliwe. W przypadku jakich produktów są one jeszcze w użyciu?
- Malowanie lakierami wodorozcieńczalnymi niektórych powierzchni, np. z drewna dębowego, wciąż jest problematyczne. Dlatego w przypadku frontów kuchennych znajdujemy się jeszcze w fazie przejściowej, dopóki nie znajdziemy innego rozwiązania. Lotne związki organiczne zawarte w rozpuszczalnikach są na miejscu poddawane dopalaniu katalitycznemu.
Trudności sprawiają również powierzchnie drewniane, które mają kontakt z żywnością. Lakiery wodne mają w tym przypadku zbyt złożony skład chemiczny. Mogą na przykład zawierać biocydy, dlatego nie chcemy ich stosować w produktach mogących mieć styczność z żywnością. Zdecydowaliśmy, że w tym przypadku dalej będziemy stosować systemy na bazie rozpuszczalników.
Komentarze (0)