• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(80)/2012

    Artykuły branżowe

    Procesy Wspomagające

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  05.07.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 2 z 4

    Do obliczenia teoretycznej wydajności farby najwygodniej posłużyć się wzorem:

    1243malarska_002.jpg


    gdzie:

    WT - wydajność teoretyczna farby [m2/litr]

    V0 - zawartość części stałych w procentach objętościowych [%]

    GPS - grubość powłoki suchej [?m]


    Zużycie teoretyczne farby ZT jest odwrotnością wydajności, czyli:

    1243malarska_003.jpg

    oznaczenia jak powyżej.


    Czym jest zużycie teoretyczne? To teoretyczna ilość farby jaką trzeba zużyć do pomalowania jednego metra kwadratowego przy założonej grubości powłoki, inaczej mówiąc idealnie gładka powierzchnia pomalowana idealnie równomiernie na określoną grubość. Jest to bardzo ścisły parametr, dlatego wszelkie zapisy w ofertach lub kartach technicznych podające wydajność farby np. 6 do 8 m2 z jednego litra lub zużycie od 0,125 do 0,17 litra powinny budzić naszą wątpliwość. Określenie praktycznej wydajności lub zużycia farby przez producenta jest absolutnie niemożliwe! Zależy ono od zbyt wielu niezależnych czynników, takich jak:

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    - roli powłoki w zestawie - największe zużycie jest z reguły na gruntach ze względu na konieczność wyrównania chropowatości podłoża, a najmniejsze na farbach nawierzchniowych, ale czasami bywa, że ze względu na słabą siłę krycia np. kolorów żółtych, zużycie farby nawierzchniowej drastycznie się zwiększa.

    - rodzaju malowanej powierzchni - duże płaskie powierzchnie łatwiej jest równomiernie pomalować niż drobne elementy o skomplikowanych kształtach. Szacuje się, że kształt konstrukcji może zwiększyć zużycie farby od kilku do kilkudziesięciu procent.

    - techniki malowania - stosunkowo małe straty farby powstają przy malowaniu zanurzeniowym, wałkiem lub pędzlem. Największe zużycie generuje natrysk powietrzny, szczególnie gdy malowane są elementy na zewnątrz pomieszczeń.

    - umiejętności malarzy - dobrze przeszkolony malarz może być źródłem dużych oszczędności na farbach.

    - technologii malowania - brak czasu umożliwiającego poprawne utwardzenie farb jest powodem uszkodzeń powłok malarskich i konieczności wykonywania licznych poprawek, a czasem ponownego malowania.

    - wymogu utrzymania grubości wynikającej z norm, czyli że rzeczywista grubość na 80% powierzchni musi być równa lub przekraczać grubość specyfikowaną, co w praktyce oznacza, że średnia grubość powłok zawsze powinna być wyższa od specyfikowanej.

    - pozostałych strat, takich jak: pozostałości farby w sprzęcie i na narzędziach malarskich, pozostałości w puszkach, przypadkowych rozlaniach itp.


    Szacuje się, że wymienione czynniki mogą zwiększać zużycie teoretyczne od ok. 20% przy malowaniu prostych powierzchni pędzlem lub wałkiem, poprzez 80 do 100% przy malowaniu elementów konstrukcyjnych natryskiem bezpowietrznym do nawet ponad 300% przy malowaniu drobnych ażurowych elementów na otwartej przestrzeni natryskiem powietrznym.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ Realista 83 1 ponad rok temu Bardzo dobry, merytoryczny artykuł. Można by rozwinąć problem strat z malowaniem konstrukcji ażurowych, skomplikowanych np.,: malowanie barierek.
      oceń komentarz zgłoś do moderacji