• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(90)/2014

    Artykuły branżowe

    Budownictwo

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.07.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 3 z 4

    1. Dokonać dokładnych oględzin powierzchni betonowej pod kątem pęknięć, ubytków, wykruszeń i zatłuszczeń. Szczególnie niebezpieczne są zatłuszczenia, które prawie zawsze występują w starych garażach, a bez ich usunięcia nie możemy liczyć na dobrą przyczepność farby lub wylewki polimerowej do podłoża.

    2. Opukać powierzchnię przeznaczoną do zabezpieczenia sklerometrem (tzw. młotkiem Schmidta), a w ostateczności zwykłym młotkiem, ze szczególnym zwróceniem uwagi na miejsca połączeń, np. z elementami metalowymi. Łatwo wykruszający się beton trzeba usunąć, a ubytki naprawić. Jeśli zjawisko wykruszania występuje na znacznej powierzchni lub ostukiwany beton wydaje "głuchy odgłos", nadaje się on wyłącznie do wymiany.

    3. Sprawdzić, czy beton był dobrze zaizolowany i nie ma tendencji do podciągania wilgoci. W przypadku braku specjalistycznych przyrządów, można wykonać prosty test polegający na położeniu na fragmencie powierzchni kawałka przeźroczystej folii malarskiej o powierzchni ok. 1 m2 i przyklejeniu jej krawędzi do posadzki betonowej, np. taśmą samoprzylepną. Po upływie doby, jeżeli na folii nie pojawiła się rosa lub para wodna, możemy przyjąć, że beton jest wystarczająco suchy, a w przypadku niewielkiego zawilgocenia (śladowych ilości pary wodnej) warto skonsultować się z producentem materiału, który na ten beton chcieliśmy zastosować, jeżeli na folii widoczna jest duża ilość wilgoci w postaci widocznych kropelek wody, bez dodatkowej izolacji przeciwwilgociowej nie mamy co się przymierzać do malowania lub wykonywania posadzki.


    1499beton_004.jpg

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Fot. 3. Te słupy wyglądają na metalowe, a jednak to pomalowany beton (źródło archiwum firmy Tikkurila).


    1499beton_005.jpg

    Fot. 4. Posadzka polimerowa jest trwała i estetyczna (źródło archiwum firmy Tikkurila).


    Osobny temat to farby, które można użyć do malowania betonu. Na rynku oferowanych jest bardzo wiele materiałów malarskich i posadzkowych. Generalnie do malowania betonów zalecane są farby akrylowe, silikatowe, uretanowo-alkidowe, epoksydowe, rzadziej chlorokauczukowe i poliuretanowe. Te ostatnie na ogół występują w systemach, w których gruntem jest epoksyd. Przy wyborze farby lub materiału posadzkowego warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami:

    1. Sprawdzić, czy producent zaleca dany produkt na beton;

    2. Jeżeli malujemy posadzkę, materiał powinniśmy dobrać w zależności od planowanych obciążeń (ruch pieszych, samochody, wózki widłowe);

    3. Na posadzki, nawet nieznacznie obciążone ruchem, ale tam, gdzie występuje nawet sporadyczny ruch kołowy, mogą się pojawiać ludzie w innym obuwiu niż tzw. miękkie, zawsze warto zastosować epoksyd, a w warunkach narażenia na słońce (UV) epoksyd zamknięty poliuretanem;

    Tagi: żelbet,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...