Instytut Fraunhofera IPA wskazuje na aktualne trendy pomaga przy wyborze odpowiedniej techniki aplikacji
Malowanie selektywne znajduje obecnie zastosowanie przy nanoszeniu napisów, znaków oraz elementów dekoracyjnych, przy czym obok znanych już metod aplikacji zyskują uznanie nowe techniki.
Malowanie selektywne zalecane jest przy wielokolorowych zastosowaniach, do doraźnego obrabiania określonych miejsc na powierzchni, jak również do uzyskiwania powłoki funkcjonalnej tylko strefach gdzie jest potrzebna. Metin Kuyucu instytutu Fraunhofera IPA, dział technologii lakiernictwa, wyróżnia obecnie cztery różne możliwości:
- powlekanie folią
- technika drukarska
- technika natryskowa wykorzystaniem szablonów
- maskowanie
3 pytania do…
Metin Kuyucu, Fraunhofer IPA, dział technologii lakiernictwa
- Która nowych technik malowania selektywnego ma, Pana zdaniem, największe szanse?
- Wszystkie opisanych metod mają swoje zalety, które zyskują na znaczeniu zależnie od zastosowania. Obecnie rozpylacz precyzyjny jest często najlepszym rozwiązaniem, gdyż ze względu na rozpylanie powietrza odpowiada powszechnie stosowanym technikom aplikacji lakieru. przyszłości jednak metody niepowodujące przetrysku, takie jak zawór piezoelektryczny, będą zyskiwały na znaczeniu znajdowały nowe zastosowania.
- Jakie ekonomiczne korzyści są tym związane?
- Zawór piezoelektryczny umożliwia powlekanie bez przetrysku, dzięki czemu zbędne staje się jego oddzielanie, co przynosi oszczędności energii oraz miejsca. Przy malowaniach wielokolorowych zbędne staje się także maskowanie, dzięki temu również suszenie pomiędzy kolejnymi warstwami lakieru. Dodatkowo, oznacza to oszczędność materiału, ponieważ lakier nakładany jest tylko tam gdzie jest to potrzebne.
- Dla kogo jest to szczególnie przydatne?
- Zawór piezoelektryczny nadaje się przede wszystkim do lokalnego nakładania lakieru, np. do nanoszenia pojedynczych symboli. Ponadto, zalecany jest do aplikowania wysoce lepkich ściernych materiałów.
Obecnie stosowane metody
Powlekanie folią służy do dekorowania znakowania przy pomocy jednobarwnych, strukturalnych, zadrukowanych folii. Jest to tymczasowa obróbka powierzchni – po określonym czasie folie są zdejmowane bądź odnawiane. Nie jest przystosowana do długotrwałej eksploatacji oraz dużych obciążeń mechanicznych bądź chemicznych.
Komentarze (0)