- tunel obróbki chemicznej,
- zespolona konstrukcja suszarki i pieca polimeryzacyjnego,
- kabina lakiernicza,
- stanowisko rozładunku profili, składające się ze stołu odbiorczego profili i separatora profili umożliwiającego przejście z pozycji pionowej do pozycji poziomej na stole odbiorczym,
- urządzenia pomocnicze: stacja wody zdemineralizowanej, instalacje odzysku ciepła, centrale nawiewno-wywiewne, przepompownia ścieków, sprężarkownia.
Proces obróbki chemicznej realizowany jest metodą natrysku preparatów i wody na powierzchnię profili. Sekwencja procesów jest następująca:
- kwaśne mycie, odtłuszczanie i trawienie powierzchni profili,
- kwaśne trawienie,
- płukanie w wodzie,
- płukanie w wodzie zdemineralizowanej,
- pasywacja bezchromowa,
Zasadnicze procesy technologiczne realizowane są w podwyższonych temperaturach, a stężenia i rodzaje preparatów oparte są o technologię Alufinish. Istotną nowością jest zastosowanie preparatów polimerowych bezchromowych w procesie wytwarzania warstwy konwersyjnej. Jest to jedyna w Polsce instalacja natryskowa, w której zastosowane zostały preparaty bezchromowe. Decyzja o zastosowaniu tego rodzaju preparatów wynika z kilku przesłanek. Podstawową dewizą YAWAL jest „produkować dużo, zapewnić najwyższą jakość, ale w warunkach przyjaznych środowisku naturalnemu”. Nastąpił bowiem wzrost proekologicznej świadomości odbiorców usług lakierowania, którzy żądają dostaw profili wytworzonych w warunkach przyjaznych środowisku naturalnemu – coraz częściej jest to jednym z głównych warunków podjęcia współpracy. Poza tym spowodowane jest to wymaganiami odpowiednich dyrektyw Unii Europejskiej zmierzających do stopniowego ograniczenia a następnie wyeliminowania preparatów zawierających chrom w procesach obróbki chemicznej aluminium. Wpływ na tę decyzję ma również łatwość obróbki ścieków i obniżenie kosztów tej obróbki. Profile po zakończeniu obróbki chemicznej przekazywane są do suszarki. Wysuszone profile przenośnik transportowy przesyła do kabiny lakierniczej. Aplikacja proszku (dostawcami są m.in. firmy IGP, Tiger, DuPont, Jotun, Oxyplast) odbywa się w automatycznej kabinie, w której w miejsce pistoletów elektrostatycznych zastosowano dwa dyski OFB4, których budowa i zasada działania chronione są światowymi patentami udzielonymi dostawcy linii – TRASMETAL (Włochy). Dodatkowo, ukształtowana w kabinie trasa transportera w kształcie podwójnej omegi zapewnia odpowiednie ustawianie się każdego fragmentu malowanego profilu w stosunku do dysku. Efektem tego rozwiązania jest jednolita jakość i grubości na całym obwodzie malowanego profilu. W stosunku do procesu malowania poziomego zastosowane w YAWAL rozwiązanie daje rozrzut grubości powłoki lakierniczej wahający się w granicach 5-10 μm, podczas gdy w lakierowaniu poziomym rozrzut ten może wynosić kilkadziesiąt μm.
Komentarze (0)