KAIZEN - sposób na redukcję kosztów w przedsiębiorstwie
Rzeczywistość otaczająca wszystkie przedsiębiorstwa podlega ciągłym modyfikacjom i zmianom. Aby przetrwać w dynamicznie rozwijającym się świecie, przedsiębiorcy prześcigają się nawzajem w poszukiwaniu coraz to nowszych rozwiązań mających wspomóc rozwój i produktywność. Również wzrost konkurencyjności wymusza na organizacjach zarówno większą elastyczność, jak i szybkie przystosowanie się do zmian.
Przedsiębiorcy w głównej mierze wybierają metody podnoszące jakość wyrobów lub te, które podwyższają kwalifikacje pracowników. Specjaliści dążą do wdrożenia metody, która podniesie efektywność, a jednocześnie nie będzie zbyt kosztowna.
Ewolucja systemów zarządzania jest naturalną koleją rzeczy. Przedsiębiorstwa nieustannie dążą do poprawy jakości swoich wyrobów, co z kolei prowadzi do wzrostu zadowolenia klienta. Zrozumiała jest zatem chęć oraz dążność do odnalezienia i wdrożenia alternatywnego sposobu polepszania jakości. Jednym z takich sposobów jest filozofia TQM (Total Quality Management) - filozofia zajmująca się wieloma aspektami z zakresu produkcji oraz zarządzania.
"Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od jednego kroku"
Filozofia KAIZEN (jap. KAI - zmiana, ZEN - dobre, na lepsze) narodziła się ponad 50 lat temu w japońskich przedsiębiorstwach przemysłowych. Jest zbiorem praktyk zwiększania konkurencyjności oraz produktywności przedsiębiorstwa poprzez usprawnianie metod pracy małymi krokami. Przedsiębiorstwa, których zarządzanie opiera się na KAIZEN, mają wyraźną przewagę ekonomiczną nad przedsiębiorstwami zarządzanymi tradycyjnie.
Filarem filozofii KAIZEN jest przekonanie, że produktywność pracy można podnieść nie przez przyspieszanie procesów i zwiększanie wysiłku, czyli tzw. dokręcanie śruby, ale poprzez zmianę metod na takie, które dają w efekcie ułatwienie pracy. Z dużym uproszczeniem myśl KAIZEN oddaje powiedzenie: "jak zrobić, żeby się nie narobić, a zarobić" lub "dwa razy pomyśl, nim zrobisz".
KAIZEN to metoda ciągłego doskonalenia oparta na codziennych, małych krokach gdyż to właśnie drobne zmiany mają największe znaczenie i budują siłę firmy. Zaplanowana zmiana będzie stabilniejsza, efektywniejsza i długotrwała, jeśli wprowadzona zostanie stopniowo, a nie poprzez nagłą i wielką rewolucję.
Komentarze (0)