Doskonalenie w KAIZEN odbywa się małymi krokami, sam proces zaś przynosi wymierne wyniki dopiero po długim okresie. Taka forma podejścia zdecydowanie różni się od innowacyjności, którą tak bardzo lubi kadra zarządzająca. Innowacje wykorzystują nowości technologiczne i cechują się ogromnymi zmianami. Są jednak jednorazowe, a ich skutki często bywają problematyczne. KAIZEN natomiast bazuje na zdroworozsądkowym myśleniu oraz niskokosztowym podejściu, dzięki czemu zapewnia długotrwały efekt i ciągłe doskonalenie. Jest to również podejście mało ryzykowne, ponieważ zawsze można powrócić do starych metod bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
10 zasad KAIZEN
1. Odrzucaj ustalony stan rzeczy - należy prezentować podeście, że zawsze można coś poprawić. Daną czynność zawsze można wykonać szybciej, taniej czy z lepszą jakością. Nie należy tkwić w przekonaniu, że skoro tak wykonujemy od 10 lat, tzn. że nie da się tego wykonywać lepiej.
3. Nie szukaj ideałów. Rozwiązania wdrażaj natychmiast, nawet jeśli cel osiągniesz tylko w 50% - warto wdrażać pomysły możliwie szybko. Nie czekaj na kolejny pomysł, gdy masz już jeden. Warto go wdrożyć i cieszyć się z już osiągniętych korzyści, zamiast czekać na jeszcze lepszy.
4. Zauważalne błędy poprawiaj natychmiast - stale należy monitorować wprowadzone zmiany, w przypadku uznania, że coś nie działa tak jak powinno, należy to szybko korygować.
5. Spraw, żeby problemy były dla ciebie wyzwaniem - pojawiające się problemy należy traktować jako możliwość i sposobność do rozwoju i ciągłego doskonalenia. Znalezienie i analiza powstania błędu pozwoli na kompleksowe rozwiązanie problemów i zapewni, że problem nie pojawi się w przyszłości.
7. Bierz pomysły od wszystkich - opłaca się brać pomysły od wszystkich. Często najprostsze rozwiązania okazują się najbardziej skuteczne. Pytaj wszystkich uczestniczących w procesie, a w szczególności operatorów. To właśnie te osoby są najbliżej tego, co faktycznie dzieje się w procesie i ich wiedza jest niezwykle ważna.
Komentarze (0)