• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(89)/2014

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  01.05.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 4 z 5


    Nie ma rozwiązań idealnych, a każda z wybranych i wprowadzonych metod ma swoje plusy i minusy, również KAIZEN.

    Do zalet tej filozofii należą między innymi:

    - Stopniowe wprowadzanie zmian ułatwia pracownikom ich akceptację. Pracownicy łatwiej przyzwyczajają się do kolejnych zmian i nie pojawia się efekt niestabilności.

    - "Małymi krokami" firma osiąga coraz lepsze rezultaty. Jest lepiej przygotowana do różnych sytuacji, ponieważ ciągłe ulepszanie owocuje większym doświadczeniem.

    - Ponieważ zmiany są drobne i stopniowe, nie wymagają od przedsiębiorstwa dużych nakładów finansowych.

    - Eliminacja marnotrawstwa w procesach. W firmie zarządzanej przez KAIZEN nie ma mowy o MUDA, czyli niepotrzebnych przestojach na linii produkcyjnej.

    - Niska odpowiedzialność. Ponieważ wszystkie pomysły i zmiany są konsultowane, odpowiedzialność nie spada bezpośrednio na jednego pracownika. Ponadto, zmiany są drobne i łatwo można cofnąć się do stanu poprzedniego.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    - Korzyści są widoczne od razu, a zmiany są stopniowe. W trakcie zarządzania metodą KAIZEN efekty stopniowych, małych zmian można zauważyć od razu.


    KAIZEN, mimo wielu zalet, posiada również wady:

    - Stopniowe, powolne wprowadzanie zmian powoduje, że nie każda firma decyduje się na wprowadzenie KAIZEN. Dotyczy to głównie tych przedsiębiorstw, które stoją na granicy bankructwa i pomóc mogą jedynie drastyczne zmiany.

    - Zbyt duża drobiazgowość jest nie lada wyzwaniem dla dużych firm. Dużym organizacjom ciężej jest dotrzeć do wszystkich pracowników, muszą zwracać uwagę na wszystkie detale, co wymaga dużego skoordynowania i spostrzegawczości.

    - Brak radykalnej zmiany istniejącego stanu. Zmiany w KAIZEN są drobne i mają zapewnić stopniową poprawę.

    Analizując KAIZEN w ten sposób, można zauważyć znaczną przewagę zalet oraz małą istotność wad. Są to czynniki, które powinny zachęcić przedsiębiorców do wprowadzania tej filozofii.


    KAIZEN w przykładach


    Ciężko mówić o KAIZEN, nie odnosząc się do konkretnych przykładów. Spójrzmy więc na kilka opisanych poniżej sytuacji, w których filozofia KAIZEN w bezpośredni sposób przeniosła się na wyniki przedsiębiorstwa:

    a) Sytuacja pierwsza

    STRATA: Podczas wylewania rozpuszczalnika z beczek zostaje w nich około 1 litra substancji.

    PRZYCZYNA: W trakcie cyklu produkcyjnego pracownicy nie mają odpowiedniej ilości czasu, aby właściwie przechylać pojemniki.

    KAIZEN: Wprowadzenie procedury określającej odpowiednie dziurawienie beczek i oraz stojaków umożliwiających dokładne opróżnianie pojemników. Pracownicy zyskują czas, ponieważ od tej pory muszą jedynie zainstalować pojemniki na stojakach.

    Tagi: Kaizen,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...