• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 1(81)/2013

    Artykuły branżowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.01.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 2 z 2

    W porównaniu do kół adsorpcyjnych, akumulatory rozpuszczalników wymagają większej ilości sit molekularnych. Rozpuszczalniki magazynowane są w strukturze sita cząsteczkowego, a następnie oddawane z powrotem do powietrza odlotowego, w przypadku gdy to nie zawiera wymaganego stężenia rozpuszczalników. W ten sposób udało się uzyskać wyrównane stężenie LZO w powietrzu odlotowym zanim trafi do adsorbera obrotowego. Molekularny bufor sitowy spełnia tym samym dwa ważne warunki, aby proces oczyszczania powietrza odlotowego był opłacalny:

    - Wahające się stężenie rozpuszczalników w oczyszczanym powietrzu jest w buforze uśredniane i ujednolicane.

    - Cząsteczkowy bufor sitowy magazynuje rozpuszczalniki. Są ono oddawane z powrotem do powietrza odlotowego w fazie procesu z małym stężeniem LZO.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Zalety instalacji

    - Zastosowanie technologii koncentrowania emitowanych zanieczyszczeń kompensuje nie tylko nakłady na utrzymanie instalacji oczyszczania powietrza, ale również część kosztów produkcji

    - Unika się substancji odpadowych, które musiałyby być przetworzone lub zregenerowane z użyciem dodatkowej energii

    - Zastosowane wartościowe materiały w sitach molekularnych mają bardzo długi okres użytkowania (najstarsza instalacja pracuje od dziewięciu lat bez wymiany składników)

    - Instalacja jest w pełni zautomatyzowana. Ciepło odpadowe jest odzyskiwane i kierowane według potrzeb. W przypadku gdy nie jest ono wykorzystywane, nadmiar ciepła oddawany jest do atmosfery.


    Sita molekularne oraz materiały w nich stosowane pozwalają odzyskać nakłady na inwestycję instalacji oczyszczania powietrza w czasie krótszym niż 5 lat.

    Połączenie adsorbera rotacyjnego z cząsteczkowym buforem sitowym nazwano stacją Duplex i zastosowano po raz pierwszy na świecie w 2009 roku w lakierni Stork w Dortmundzie. Ta metoda będzie mogła być w przyszłości wykorzystywana również do oczyszczania bardzo dużych strumieni powietrza odlotowego, np. w procesie lakierowania samolotów, pojazdów wielkogabarytowych czy wagonów kolejowych. W przypadku malowania samolotów oraz pojazdów wojskowych magazynowanie lotnych związków organicznych jest nieodzowne.


    Tłumaczenie z "Besser Lackieren!"

    Michał Bedyk

    nr 15/2012, str. 7

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...