• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(86)/2013

    Artykuły branżowe

    Badanie Powłok

    ponad rok temu  01.11.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Nowe urządzenie "PaintChecker automation" jest małe, poręczne i ma wielorakie zastosowania


    Optisense, firma specjalizująca się w bezdotykowych, fototermicznych pomiarach grubości powłoki, opracowała niezwykle małe i poręczne urządzenie pomiarowe, które znacznie ułatwia pomiary produkcyjne i laboratoryjne.



    1405mobilny_001.jpg

    Grafika przedstawia zasadę pomiarową. Przy pomiarze fototermicznym przy użyciu technologii laserowej wykorzystywane są właściwości cieplne powłoki do ustalenia jej grubości. Źródło: Dewis


    "PaintChecker automation" jest fototermicznym urządzeniem pomiarowym, które umożliwia bezdotykowy nieniszczący pomiar grubości powłoki według DIN EN 15042-2. - Nadaje się do suchych, jak i mokrych powłok organicznych, takich jak lakiery rozpuszczalnikowe bądź na bazie wody, lakiery proszkowe oraz glazury na różnych substratach, np. na metalu, wytłaczanej gumie lub ceramice - wyjaśnia Georg Nelke, dyrektor producenta firmy Optisense. Przy pomocy lekkiej głowicy pomiarowej wykonanej z aluminium pomiary mogą być z łatwością wykonywane ręcznie. Optyczno-mechaniczna konstrukcja pozwala na zastosowanie urządzenia w strefie aplikacji farby. Ponadto, dogodne sensory przy zastosowaniu w produkcji dają możliwość pomiarów w wielu miejscach i tym samym określanie struktury wielu powłok. Ponieważ mamy do czynienia z bezdotykową metodą pomiarową, mierzone mogą być również powłoki nieutwardzone. Nie wszystkie powłoki mogą być jednak mierzone przy pomocy "PaintChecker automation", gdyż zależy to od właściwości termicznych powłoki oraz podłoża. Gdy są one wystarczająco różne, istnieje potencjalna możliwość zastosowania metody. Ważne jest, że mierzone mogą być tylko całkowite grubości powłoki oraz z reguły dla każdej kombinacji podłoża i powłoki urządzenie musi zostać skalibrowane, ponieważ jest to pośrednia metoda pomiarowa.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    W zamkniętej aluminiowej obudowie zintegrowana jest jednostka kontrolna oraz zasilająca dla źródła światła laserowego. Ponadto, zawiera ona wbudowany komputer, dzięki któremu system pomiarowy komunikuje się przez sieć Ethernet z dołączonym komputerem służącym do wizualizacji danych.


    Przyłącze kablowe jednostki obliczeniowej wyposażone jest w złącza wtykowe. Dzięki temu "PaintChecker automation" nadaje się do badań produkcyjnych oraz w laboratorium. - Perspektywicznie patrząc, wprowadzenie termografii impulsowej daje możliwość na ujednolicenie pomiarów grubości powłok w laboratorium i na linii produkcyjnej, gdyż wykonywane są jedną i tą samą metodą - uważa Ralph Jan Wörheide, dyrektor firmy Dewis - partnera Optisense ds. sprzedaży. - Występujące w praktyce różnice wynikające z różnych metod pomiarowych są wciąż bagatelizowane.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...