"PaintChecker automation" ma wielorakie zastosowania, tak samo jak jego starszy "brat" "PaintChecker online", który został już zaimplementowany w przeróżnych procesach powlekania (patrz tabela). Typowym przykładem z branży motoryzacyjnej są metalowe elementy dystansowe. Celem jest zapewnienie 100% kontroli nad detalami. Ponieważ nie są one jeszcze utwardzone, w przypadku błędnego powlekania można je jeszcze odzyskiwać. Znacznie zmniejsza to koszty związane z towarami wybrakowanymi.
Kolejny przykład dotyczy powlekania tarcz hamulcowych lakierem antykorozyjnym. Dotychczas na tarczach hamulcowych pomiarów dokonywano metodą magnetyczno-indukcyjną, bez szczególnego powodzenia. Z powodu geometrii oraz dużej ilości pyłu cynkowego w lakierze wciąż uzyskiwano błędne wyniki pomiarowe. "PaintChecker" może tutaj zaprezentować swoje zalety w wielu aspektach. Pomiar punktowy oraz tolerancja kąta umożliwiają pomiary w obszarach skomplikowanych geometrycznie. Krótki czas pomiaru pozwala na szybsze uzyskanie wystarczającej pod względem statystycznym liczby punktów pomiarowych, a bezdotykowa metoda umożliwia pomiar na nieutwardzonym detalu.
Również w seryjnym lakierowaniu samochodów system pomiarowy znajduje zastosowanie. W tym przypadku pomiar grubości powłoki wykonywany jest na karoseriach z powłoką KTL, po suszeniu wstępnym a przed wygrzewaniem. Pomiar grubości powłoki online zyskuje szczególnie na znaczeniu w lakierowaniu bez primera, gdyż grubość powłoki lakieru bazowego ma znaczny wpływ na odporność antykorozyjną. Dużą zaletą "PaintCheckera" jest to, że jest w stanie dostarczyć wiele punktów pomiarowych na karoserię.
Tłumaczenie z "Besser Lackieren!"
Michał Bedyk nr 1/2012 str. 2
Komentarze (0)