• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(91)/2014

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.09.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 3 z 4


    Decyzja określa warunki realizacji przedsięwzięcia

    Decyzja to nie tylko formalność konieczna do uzyskanie pozwolenia na budowę. W decyzji zawarte będą warunki jakie inwestor musi spełnić zarówno na etapie inwestycji, jak również na etapie eksploatacji instalacji. W decyzji znajdzie się opis usytuowania przedmiotu inwestycji, profilu produkcji i istniejących procesów, o ile inwestycja jest rozbudową istniejącego już zakładu. W decyzji znajdzie się również opis technologii, stosowane rodzaje chemikaliów, zapotrzebowanie na surowce oraz media. Dodatkowo będą wskazane i dość precyzyjnie określone elementy odpowiedzialne za np. emisję do powietrza, jak emitory, kominy, ujścia wentylacji.

    Inwestycja powinna zostać zrealizowana ściśle zgodnie z wytycznymi zawartymi w decyzji. Jeżeli w toku realizacji procesu inwestycyjnego zajdą jakieś zmiany w stosunku do zapisów wydanej decyzji, należy rozważyć ubieganie się o jej zmianę (wydanie nowej). Na pewno uzyskanie nowej decyzji konieczne będzie zawsze wtedy, gdy zmiany jakie chcemy wprowadzić będą pociągać za sobą zmianę sposobu lub wielkości oddziaływania na środowisko, jak np. usytuowanie emitorów, zmiana mocy znamionowych palników, istotne zmiany w technologii czy zastosowanie innych chemikaliów.


    Karta informacyjna procesu

    Karta informacyjna procesu zawiera szczegółowy opis przedmiotu inwestycji: terenu, na którym jest realizowana, najbliższego otoczenia, opis procesu technologicznego. Najważniejszym jednak elementem karty jest szczegółowa analiza oddziaływania na wszystkie komponenty środowiska naturalnego. Zawieramy tutaj informacje na temat szacowanego zużycia mediów i surowców, ilości i skład odpadów jakie mają być generowane w wyniku eksploatacji instalacji. Warto pamiętać, że organ wydający decyzję, o ile uzna, że karta jest niewystarczająca do prawidłowej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, może zażądać sporządzenia raportu oddziaływania. Rozwiązanie takie jest niekorzystne dla inwestora z ekonomicznego punktu widzenia, a dodatkowo może wydłużyć czas oczekiwania na pozwolenie nawet o około sześć miesięcy. Dlatego warto zadbać o to, aby złożona karta opisywała jak najdokładniej przedsięwzięcie.


    Raport oddziaływania

    Raport oddziaływania jest dokumentem dużo bardziej skomplikowanym od karty informacyjnej. Jest raczej mało prawdopodobne, aby jego wykonanie było możliwe we własnym zakresie. Zakres raportu obejmuje analizę oddziaływania przedsięwzięcia na wszystkie możliwe komponenty środowiska naturalnego. W przeciwieństwie do karty informacyjnej, często stosuje się tu specjalne programy do liczenia emisji i kumulacji zanieczyszczeń w środowisku. Rozpatrywane jest kumulacyjne oddziaływanie przedsięwzięcia na środowisko z uwzględnieniem innych instalacji działających w najbliższym otoczeniu.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...