• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(91)/2014

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.09.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 4 z 4


    Procedura trwa..., a inwestycja czeka

    Teoretycznie organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach ma na jej wydanie jeden miesiąc lub maksymalnie dwa miesiące, jeżeli sprawa ma charakter szczególnie skomplikowany. Termin ten jednak ulega wydłużeniu, jeżeli konieczne jest konsultowanie i uzupełnianie informacji zawartych we wniosku (KIP lub RO). Dlatego tak ważne jest, aby złożony wniosek był prawidłowo sformułowany i nie zawierał braków formalnych. Każde uzupełnienie i związana z nim korespondencja z urzędem zdecydowanie wydłuży czas oczekiwania na decyzję. Przygotowanie dokumentacji również zajmuje sporo czasu. Realnie można przyjąć, że czas na sporządzenie karty informacyjnej to około min. dwa tygodnie. Raport oddziaływania wraz z wykonaniem koniecznych badań i wyliczeń to nawet kilka miesięcy. Mając już wszystkie pozwolenia i decyzje administracyjne, możemy rozpocząć realizację przedsięwzięcia i budowę. Warto jednak pamiętać o czasie koniecznym na ich uprawomocnienie.


    Zmiana planów na etapie inwestycji

    Zmiany, o ile są istotne z pkt. widzenia technologii i wpływu na środowisko dokonane już po wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, wymagają zmiany również tej decyzji. Zgodnie z przepisami prawa zmiana decyzji najczęściej skutkuje wydaniem nowej decyzji. Dokonuje się jej oczywiście na wniosek inwestora. Warto pamiętać, że decyzja może również skutkować zmianami w pozwoleniu na budowę. Dlatego też dużo prościej będzie dokonywać zmian w decyzji na początku procesu, niż w momencie, gdy inwestycja jest dalece zaawansowana.


    Koniec inwestycji

    Zakończenie procesu inwestycyjnego i uruchomienie produkcji również wiąże się z obowiązkami środowiskowymi. Dla niektórych przedsięwzięć, dla których konieczna jest zgoda na użytkowanie, trzeba zawiadomić organy inspekcji ochrony środowiska o zamiarze oddania obiektu do eksploatacji. Zawiadomienie ma charakter zgłoszenia i o ile organ nie wniesie sprzeciwu lub uwag w czasie 14 dni można rozpocząć użytkowanie obiektu.


    I co dalej...

    Inwestycja została odebrana, więc możemy przejść do etapu eksploatacji. Należy pamiętać, że na tym etapie na przedsiębiorcy również ciąży wiele obowiązków środowiskowych [3], ale ten temat omówiliśmy w poprzednich artykułach.


    [1] Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko Dz.U. 2010 nr 213, poz. 1397

    [2] Ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Dz.U. 2008 nr 199, poz. 1227

    [3] Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska Dz.U. 2001 nr 62, poz. 627


    Michał Deka

    Ekoeasy


    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...