- znacznie lepiej odtłuszcza powierzchnie niż preparaty oparte na rozcieńczalnikach organicznych, zapewniając lepszą przyczepność powłoce z farby proszkowej,
- powłoka polimerowa na wyrobach posiada znacznie lepsze właściwości, co równocześnie przekłada się na znakomite właściwości ochronno-dekoracyjne nałożonej powłoki z farby proszkowej. Zwiększa trwałość powłoki i ogranicza rozwój korozji na wyrobach (testy dla samego fosforanowania żelazowego w komorze solnej to 250 godzin, a w przypadku zastosowania dodatkowej powłoki odporność korozyjna wzrasta do 600 godzin).
Malarnia jest wykorzystywana do lakierowania wyrobów własnej produkcji, ale też oferuje usługi. Maksymalne wymiary elementów malowanych to: 2,5 × 2,0 × 0,8 m lub 3,3 × 2,0 × 0,2 m. Linia może pracować z prędkością do 3 metrów na minutę, w praktyce najczęściej jest to między 0,7 a 1,5 metra na minutę. "Sercem" malarni jest oczywiście kabina, w tym przypadku SuperCube firmy Wagner (patrz ramka). - Obudowa kabiny wykonana z PCV i dialektryczne właściwości znacznie ułatwiają jej czyszczenie - zapewnia Waldemar Mażewski, szef produkcji w firmie KART-MAP. - Obecnie proces ten jest nieporównywalnie prostszy i szybszy niż w poprzedniej kabinie metalowej. Nasz rozmówca dodaje, że ważne jest dbanie o czystość w całej malarni, co zapewnia jej bezawaryjną i bezproblemową pracę, dzięki czemu powłoka lakiernicza malowanych detali pozbawiona jest różnych wtrąceń, czyli błędów lakierniczych.
Równie łatwa i szybka (poniżej 15 minut) jest zmiana koloru farby proszkowej, co jest bardzo ważne w przypadku częstych zmian kolorów (w KART-MAP od 8 do 10 dziennie). W firmie KART-MAP zainstalowano jedno z pierwszych wyprodukowanych Super Center Wagnera. Bardzo przyjazny interfejs kieruje operatora krok po kroku przez wszystkie etapy czyszczenia kabiny, a zakres manualnych czynności został ograniczony praktycznie do oczyszczenia wnętrza kabiny. Oprócz interaktywnego dialogu, Super Center pozwala na rejestrację takich danych produkcyjnych, jak np. ilość zużytej farby, liczba i czas zmian koloru. Kolejnymi zaletami Super Center są:
- podniesienie jakości lakierowania przez minimalizację ilości farby znajdującej się w obiegu,
- skrócenie czasu zmiany koloru,
- bezpieczeństwo procesu,
- kontrola i dokumentacja kosztów procesu.
Kabina wyposażona jest w 3 manipulatory, na których w sumie zainstalowanych jest 13 pistoletów automatycznych. Dodatkowo, do lakierowania spodu i górnych powierzchni szaf zainstalowane są 3 pistolety stacjonarne, a do domalowań trudno dostępnych miejsc służą dwa pistolety ręczne. Wszystkie manipulatory poruszają się w kierunku pionowym i poziomym, a jeden z nich służy do malowania wewnętrznych powierzchni szaf. Wjeżdża on w głąb detalu, malując wewnętrzne ściany. - To rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze - podkreśla W. Mażewski. - Usprawnia i przyspiesza sam proces malowania, odciążając przy tym lakierników, co w sumie wpływa na zdecydowanie wyższą wydajność produkcji. Zanim detale wjadą do kabiny, przechodzą przez bramkę z fotokomórką, która sczytuje gabaryty i przegrody danego wyrobu, po czym automatycznie dobierany jest odpowiedni program malowania. Program do malowania dobierany jest przez operatora-malarza. Bramki zaś sterują automatycznym załączaniem i wyłączaniem pistoletów, jak też manipulatorami.
Komentarze (0)