• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 1(87)/2014

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.01.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 3


    W zakładach, w których mamy do czynienia z procesem powlekaniem drewna wystąpi również emisja pyłu w wyniku obróbki mechanicznej drewna. Za 2013 rok stawka jak dla pyłów pozostałych, czyli 0,55 zł/kg. Z procesu spalania paliw wystąpi opłata za emisję: pyłów ze spalania paliw, dwutlenek siarki, dwutlenek węgla, tlenek węgla, tlenki azotu (w przeliczeniu na NO2), benzo?pirenu (w przypadku spalania węgla lub oleju opałowego). W przypadku dwutlenku węgla jednostkowa stawka opłaty podana jest w zł/Mg. W pozostałych przypadkach w zł/kg. Natomiast podczas procesu powlekania metali, w wyniku stosowania zmywaczy, szpachlówek, podkładów, lakierów, rozcieńczalników i utwardzaczy, bardzo często mamy do czynienia z emisją substancji wymienionych w tabeli nr 2. Tu również występuje emisja substancji, dla których nie zostały określone wartości odniesienia. Są to: oksym ketonu etylowo-metylowego [oksym butan-2-onu]( CAS 96-29-7 ), octanu 1-metoksy-2-propylu (CAS 108-65-6), 5-metyloheksan-2-on [metyloizoamyloketon] (CAS 110-12-3), 2-butoksyetanol [butyloglikol] (CAS 111-76-2). Znacząca emisja ww. Lotnych Związków Organicznych następuje podczas mycia narzędzi. Tak jest w obu przypadkach. Zarówno w procesie powlekania drewna, jak i powlekania metali. Większość zakładów przemysłowych posiada własne kotłownie. W związku z tym wystąpi również opłata za emisję substancji z procesu spalania paliw, czyli za emisję: pyłów ze spalania paliw, dwutlenku siarki, dwutlenku węgla, tlenku węgla, tlenki azotu (w przeliczeniu na NO2), benzo?pirenu (w przypadku spalania węgla lub oleju opałowego). W przypadku dwutlenku węgla jednostkowa stawka opłaty podana jest w zł/Mg. W pozostałych przypadkach w zł/kg.

    W opłatach za korzystanie ze środowiska należy również uwzględnić opłaty za wprowadzanie pyłów lub gazów z procesu spalania paliw w silnikach spalinowych. Obliczenia te jednak dla większości nie stanowią trudności. Wystarczy ewidencjonować zużycie paliw i zastosować odpowiednią jednostkową stawkę opłaty za Mg paliwa według właściwej pozycji z tabeli J [M. P. z 2012 r., poz. 766] oraz wypełnić tabelę D z rozporządzenia [Dz. U. nr 97 z 2009 r., poz.816].


    Zakłady, które pobierają wodę z własnych ujęć oraz wprowadzają ścieki, w tym wody opadowe i roztopowe, do wód lub do ziemi muszą obliczyć również opłatę za ten rodzaj korzystania ze środowiska. Oprócz obliczenia opłat za korzystanie ze środowiska, na podstawie ustawy z 17.07.2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji [Dz. U. nr 130, poz. 1070 z późn. zm.], podmioty korzystające ze środowiska mają obowiązek sporządzania i wprowadzania do krajowej bazy raportu zawierającego informacje o wielkościach emisji gazów cieplarnianych i innych substancji wprowadzanych do powietrza. Zobowiązane podmioty powinny spełnić ten obowiązek w terminie do końca lutego każdego roku, czyli dane o emisjach za 2013 rok powinny być wprowadzone do krajowej bazy do końca lutego 2014 roku.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik