• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(85)/2013

    Artykuły branżowe

    Galwanotechnika

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.09.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Ekonomika zrównoważonej malarskiej obróbki wstępnej


    Tradycyjne rozwiązania stosowane w malowaniu proszkowym wykorzystują konwencjonalne procesy alkaliczne do odtłuszczania i czyszczenia materiału bazowego oraz fosforanowanie cynkowe/żelazowe jako powłoki konwersyjne w celu zwiększania przyczepności i odporności na korozję. Jednakże koszt obróbki powierzchni jest często znacznie wyższy niż tylko koszty chemiczne. Wynika to z pracy w wysokich temperaturach, krótkiej żywotności kąpieli odtłuszczających, znacznej ilości powstających osadów oraz wysokich kosztów oczyszczania ścieków. Nowe środki odtłuszczające i powłoki konwersyjne zostały tak opracowane, aby ograniczyć związane z ich stosowaniem koszty, zapewniając jednocześnie wysoką wydajność.



    1370nizsze_001.jpg


    Aby pomóc w usuwaniu olejów i zanieczyszczeń znajdujących się na powierzchniach podłoża, tradycyjne alkaliczne środki czyszczące działają w wysokich temperaturach, często powyżej 60°C. Bez podwyższonych temperatur niemożliwe jest pełne oczyszczenie powierzchni podłoża, co może prowadzić do kosztownego w skutkach braku przyczepności farby. Wskutek działania w wysokich temperaturach tradycyjne środki czyszczące mają tendencję do krótkiej żywotności za sprawą zawartych w nich składników chemicznych. Zanieczyszczenia usuwane z podłoża trafiają do roztworu i pozostają w nim, przez co spada wydajność takiego czyszczenia i roztwór musi zostać wylany.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Obróbka wstępna przy pomocy fosforanów, podobnie jak i tradycyjnych środków czyszczących, działa w temp 50-65°C. Swoim działaniem w podwyższonych temperaturach i przez dłuższy czas generują one bardzo wysokie koszty związane z energią. Fosforany żelaza i cynku tworzą także znaczne ilości osadów zarówno w samym roztworze, jak i w instalacji, dyszach oraz wymiennikach ciepła, co wpływa na działanie procesu. Aby wyeliminować ten problem, wymagane są długie przestoje związane z czyszczeniem linii. Fosforany cynku zawierają metale ciężkie, które utrudniają oczyszczanie ścieków komunalnych i tworzą duże ilości odpadowego osadu.

    W ciągu ostatnich 10 lat firma ATOTECH rozwinęła procesy obróbki wstępnej tak, aby można było wyeliminować z nich wiele kosztów związanych z tradycyjną obróbką wstępną, ale także zapewnić im wysoką wydajność.


    Długa żywotność, niskie temperatury czyszczenia powierzchni zapewniają znaczne oszczędności kosztów poprzez redukcję kosztów energii, gwarantując jednocześnie stałą wydajność przez cały okres trwałości środka czyszczącego. Środki zwiększające przyczepność i powłoki konwersyjne ATOTECH działają również w niskich temperaturach, dając w ten sposób dodatkowe oszczędności energii. Wytwarzają one przy tym niewiele osadów i są wolne od Cr(VI), Ni i innych metali ciężkich, eliminując tym samym kosztowne przestoje oraz zmniejszając obciążenia oczyszczalni ścieków.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...