• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 1(111)/2018

    Galwanotechnika

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  23.02.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 3

    Barwienie anodowanego aluminium – nowe efekty kolorystyczne

    Efektowny wygląd i kolor można pozyskać nie tylko nakładając powłoki lakiernicze. Dla aluminium mamy alternatywę w postaci barwienia warstw anodowych.

    Barwienie anodowanego aluminium może być alternatywą dla powłok lakierniczych. Proces anodowego utleniania umożliwia celowe wytwarzanie warstw tlenku, które to warstwy pozwalają nie tylko na trwałe zabezpieczenie powierzchni aluminium, lecz także na nadawanie efektów kolorystycznych powierzchni aluminium.
    Aby wytworzyć warstwę anodową, należy obrabianą część z aluminium znajdującą się w odpowiednim elektrolicie, przeważnie na bazie kwasu siarkowego, podłączyć do dodatniego bieguna źródła prądu stałego (+), która w efekcie staje się anodą. Biegun ujemny stanowi katoda wykonana z reguły także z aluminium. Po przyłożeniu napięcia stałego, zawierające tlen aniony ujemnie naładowane wędrują do anody i tam uwalniają tlen. Ten reaguje z aluminium, tworząc tlenek glinu. Powstaje bardzo cienka, nieporowata, elektrycznie izolowana utleniona warstwa barierowa, która następnie przekształca się w delikatną porowatą warstwę kryjącą. Między tworzeniem i przekształcaniem się warstwy barierowej powstaje stan równowagi, dzięki czemu warstwa kryjąca może dalej rosnąć przy stałej grubości warstwy barierowej. Transport anionów następuje przez pory warstwy kryjącej, która rośnie proporcjonalnie do przepływu prądu.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Procesy elektrodowe przy anodowym utlenianiu aluminium można w znacznym uproszczeniu przedstawić w następującym wzorze sumarycznym:

    2Al+3H20→Al2O3+3H2

    Istotną zaletą anodowo wytwarzanych warstw tlenkowych na aluminium jest możliwość ich barwienia. Uzyskiwane barwne powłoki spełniają funkcje dekoracyjne, ale przede wszystkim są odporne na warunki klimatyczne.
    Po anodowaniu uzyskuje się porowatą warstwę o wysokiej zdolności absorpcyjnej. Absorpcyjne właściwości umożliwiają wchłanianie substancji nadających barwę. Warunkiem wysokiej jakości zabarwienia jest odpowiednia grubość warstwy anodowej i odpowiednia pojemność porów. Warstwy anodowane są barwione za pomocą prądu zmiennego w elektrolicie zawierającym sól metalu.
    Z roztworu soli metalu wytrąca się na dnie porów metal. Zabarwiona warstwa jest nierozerwalnie związana z metalem, barwione warstwy tlenku charakteryzują się wysoką odpornością na warunki klimatyczne i światło, natomiast powierzchnia aluminium zachowuje metaliczny charakter.

    Aktualnie najbardziej rozpowszechnione są metody barwienia z wykorzystaniem soli cyny, przy czym możemy uzyskać paletę kolorów od jasnoszampańskich, poprzez oliwkowe, brązy do intensywnej czerni. Mamy również możliwości barwienia na kolor szarości stali nierdzewnej.
    Obecnie Alufinish wprowadza na polski rynek dwie nowe metody dwustopniowego barwienia elektrolitycznego anodowanego aluminium, które bazują na dwukomponentowym systemie produktów.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Barwienie elektrolityczne anodowanego aluminium w kolorach drewna ma zastosowania m.in. w rozwiązaniach architektonicznych, np. profilach.
    Barwienie elektrolityczne anodowanego aluminium w kolorach drewna ma zastosowania m.in. w rozwiązaniach architektonicznych, np. profilach.
    Przykładowe odcienie możliwe do uzyskania w nowych metodach barwienia Copper-ColorAL (dla porównania dołączona została próbka niebarwiona).
    Przykładowe odcienie możliwe do uzyskania w nowych metodach barwienia Terra-ColorAL (dla porównania dołączona została próbka niebarwiona).
    Schemat wypełniania porów anody barwnikiem podczas barwienia elektrolitycznego.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...