Przykładowe parametry barwienia dla metod Copper-ColorAL i Terra-ColorAL.
Pierwsza to metoda Copper-ColorAL – proces barwienia elektrolitycznego, w którym można uzyskać różowo-czerwone zabarwienie powłok anodowanych. Opiera się na dwukomponentowym zestawie produktów Alficolor 672 i Alficolor 692. Na powierzchni anodowanego aluminium otrzymywane są odcienie od bladoróżowego do barwy czerwonego wina. Powłoki barwione elektrolitycznie wykazują wysoki poziom stabilności kolorów oraz dużą odporność na światło. Ustabilizowany system dwuskładnikowy zapewnia równomierne, intensywne, powtarzalne zabarwienie na anodowanym detalu i długą żywotność kąpieli oraz jej nieskomplikowaną konserwację.
Innowacyjne zabarwienie powłok anodowych zostało docenione przez designerów i stało się jednym z najpopularniejszych trendów ostatniego roku. Kolorystyka ta jest wykorzystywana zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrzach.
Schemat przedstawia aplikację nowego dwustopniowego barwienia w istniejącą linię do anodowania. Nie ma potrzeby spełnienia żadnych specjalnych wymagań podczas włączania nowego elektrobarwienia w miejsce innych na bazie cyny. Wybarwione detale mogą być poddawane procesowi zimnego uszczelniania czy też uszczelniane na gorąco.
Barwy Terra-ColorAL mają wiele możliwości zastosowania – w rozwiązaniach architektonicznych, przemyśle meblowym czy jako barwienie komponentów dla przemysłu samochodowego. Dzięki wykonaniu różnych metod wstępnej obróbki przed anodowaniem otrzymywane są różnorodne wariacje odcieni i faktur na anodowanej powierzchni – matowe czy wybłyszczane. Przeprowadzenie takiej obróbki mechanicznej jak szczotkowanie pozwala uzyskać detale, których struktura realistycznie przypomina drewno.
Zalety nowych dwustopniowych metod barwienia:
- uzyskiwanie wielu kombinacji kolorów przez modyfikację stężenia, czasu, temperatury, napięcia i pH,
- łatwe do zastosowania w istniejących liniach produkcyjnych,
- użycie osprzętu stosowanego do barwienia na bazie cyny,
- analiza laboratoryjna poszczególnych składników kąpieli,
- efekty wizualne powierzchni.
Komentarze (0)