
3 pytania do…
Sebastiana Meyera, inżyniera projektu w dziedzinie inżynierii materiałowej w Instytucie Tworzyw Sztucznych w Lüdenscheid.
Powierzchnie pokryte powłokami o właściwościach antybakteryjnych budzą poniekąd obawy i krytykę ze względów ekologicznych oraz medycznych. Co przeciwko takim argumentom mają na swoją obronę producenci powłok?
Zasadniczo przy ocenie zagrożenia, jakie może spowodować dana substancja, należy posłużyć się jej kartą charakterystyki. Również w przypadku substancji o właściwościach antybakteryjnych karty takie zawierają wskazówki bezpieczeństwa, np. nie dopuścić do przedostania się substancji do wód gruntowych. Generalnie jednak obowiązuje podstawowa zasada sformułowana przez Paracelsusa: „Dawka czyni truciznę”. Dlatego niebezpieczeństwo wystąpienia zagrożenia i jego zasięg badane są osobno dla każdego przypadku zastosowania powłoki. Zwłaszcza w ściśle kontrolowanych branżach, jak np. medycynie, tego typu analizy towarzyszą całemu procesowi rozwoju produktu. W przypadku powłok antybakteryjnych oraz polimerów stwierdzono, że substancje chemiczne znajdujące się w mieszance są dawkami nieszkodliwymi dla człowieka i jego środowiska.
Jak na tym tle pozycjonuje się Instytut Tworzyw Sztucznych w Lüdenscheid?
Instytut Tworzyw Sztucznych za pomocą różnych metod intensywnie prowadzi własne badania nad zastosowaniem powłok antybakteryjnych. W powyższej dyskusji instytut widzi swoją rolę przede wszystkim jako platformę wymiany pomiędzy producentami powłok a użytkownikami. Ponadto instytut prezentuje uczestnikom projektu aktualne badania poświęcone tej tematyce, które następnie stają się przedmiotem otwartej dyskusji w grupie biorącej udział w projekcie.
Jak w praktyce przebiega współpraca pomiędzy firmami a Instytutem Tworzyw Sztucznych? Czy prowadzone są wspólne dyskusje i analizy?
Z reguły dwa razy w roku zaprasza się uczestników projektu do Lüdenscheid, aby podczas wspólnego spotkania przedyskutować stan dotychczasowych badań. Przy tej okazji również firmy, o ile pojawi się takie życzenie, przedstawiają własne badania i w ten sposób poprzez swoje sugestie przyczyniają się do postępu projektu. Dzięki temu tematyka projektu zawsze ukierunkowana jest na potrzeby uczestników projektu, którzy już na samym początku, wywierają na niego duży wpływ.
Szerokie spektrum zastosowań
Możliwości zastosowania powłok antybakteryjnych są bardzo szerokie, już obecnie wykorzystuje się je w powszechnie dostępnych produktach oraz w wyrobach dla branży medycznej. Przykładem może być lodówka z antybakteryjnymi elementami z tworzyw, deska do krojenia czy szczoteczka do zębów, zaś dla branży medycznej wytwarzane są specjalne włączniki światła czy klamki. Tak więc szczególnie duże szanse na zastosowanie mają wyroby antybakteryjne w tych obszarach, gdzie wymagana jest najwyższa higiena.
Dr Silvia Schweizer, Sonthofen
Instytut Tworzyw Sztucznych w Lüdenscheid
(Kunststoff-Institut Lüdenscheid)
Lüdenscheid
Sebastian Meyer
tel. +49 2351 1064-162
meyer@kunsstoff-institut.de
www.kunststoff-institut.de
Tłumaczenie z „Besser Lackieren!” nr 21/2010, str. 4