• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(97)/2015

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Budownictwo

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wyroby Lakiernicze

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.09.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2
    Farby fasadowe niskotemperaturowe PROTECH/OXYPLAST PE40 i PE42 AG-KOTE. Burzliwy rozwój technologii wytwarzania powłok ochronnych z farb proszkowych datuje się już od początku lat 70. ubiegłego wieku. Podstawą tego rozwoju były względy ekologiczne i ograniczenia emisji lotnych związków organicznych do atmosfery. W procesie malowania elektrostatycznego farbami proszkowymi nie ma emisji zanieczyszczeń do atmosfery, tak stałych, jak i gazowych.

    Technologia malowania farbami proszkowymi posiada jednak duże wymagania odnośnie urządzeń, jak również samego procesu tworzenia powłoki obejmującego: przygotowanie podłoża do malowania, aplikację farby i jej utwardzanie.


    Utwardzenie - spolimeryzowanie farby proszkowej jest procesem odbywającym się w podwyższonej temperaturze (standardowo 180-200°C). Składa się on z kilku stadiów i obejmuje:

    - przetopienie sproszkowanej farby,

    - odpowietrzenie tworzącej się powłoki,

    - zwilżenie malowanego podłoża - istotne dla późniejszej przyczepności powłoki,

    - rozlanie i wyrównanie powierzchni powłoki - efekt wizualny - skórka pomarańczowa,

    - sieciowanie - polimeryzowanie powłoki.


    1651wyzwania_001.jpg

    Niskotemperaturowe produkty z serii PE40 oraz PE42, dzięki zastosowaniu odgazowywacza, idealnie nadają się do lakierowania dużych, ocynkowanych detali, jak np. słupy oświetleniowe czy ogrodzenia.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Po przetopieniu farby pozostaje ona w stanie wysoko lepkiej cieczy i to w stosunkowo krótkim czasie, po czym zaczyna żelować i przechodzi w stan stały. Można powiedzieć, że proces polimeryzacji jest konkurujący w stosunku do pozostałych stadiów tworzenia powłoki. Zbyt szybkie sieciowanie i przejście w stan żelu ogranicza odpowietrzenie powłoki oraz zwilżenie malowanego podłoża, tak istotne dla przyczepności powłoki, a także wpływa negatywnie na pozostałe wymienione stadia. W konsekwencji prowadzi do uzyskania powłoki o niedostatecznych właściwościach antykorozyjnych i dekoracyjnych.

    Jak widać z powyższego, tworzenie powłoki, jej spolimeryzowanie nie jest procesem prostym i ma swoje konsekwencje przy recepturowaniu farb proszkowych. Nie jest łatwo uzyskać obniżenie temperatury i skrócenie czasu utwardzania farby proszkowej.

    Dlaczego jednak podejmuje się starania w celu obniżenia tak temperatury, jak i czasu utwardzania przy tworzeniu powłok z farb proszkowych?

    - Pierwszy powód jest oczywisty: oszczędność energii to mniejsze koszty wytwarzania powłoki ochronnej.

    - Skrócenie czasu utwardzania powłok to możliwość zwiększenia programu produkcyjnego lakierni.

    - Staje się możliwe lakierowanie tzw. trudnych metali, jak stal ocynkowana, czy żeliwo bez występowania zjawiska gazowania, a uzyskiwana powłoka jest jednolita.


    Oszczędność energii poprzez stosowanie farb proszkowych niskotemperaturowych to nie tylko mniejsze koszty produkcji. Jest ważniejszy efekt tego, a mianowicie ochrona środowiska naturalnego. Wytwarzanie energii wiąże się zawsze z zanieczyszczeniem środowiska i emisją tych zanieczyszczeń do atmosfery.

    Firma PROTECH/OXYPLAST od lat stara się wychodzić naprzeciw potrzebom rynku, a także spełniać wszystkie kryteria związane z ochroną środowiska naturalnego człowieka. Przedstawia dwa nowe produkty - poliestrowe fasadowe farby niskotemperaturowe, są to formuły PE40/FE i PE42.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...