Technologia malowania farbami proszkowymi posiada jednak duże wymagania odnośnie urządzeń, jak również samego procesu tworzenia powłoki obejmującego: przygotowanie podłoża do malowania, aplikację farby i jej utwardzanie.
Utwardzenie - spolimeryzowanie farby proszkowej jest procesem odbywającym się w podwyższonej temperaturze (standardowo 180-200°C). Składa się on z kilku stadiów i obejmuje:
- przetopienie sproszkowanej farby,
- odpowietrzenie tworzącej się powłoki,
- zwilżenie malowanego podłoża - istotne dla późniejszej przyczepności powłoki,
- rozlanie i wyrównanie powierzchni powłoki - efekt wizualny - skórka pomarańczowa,
- sieciowanie - polimeryzowanie powłoki.
Niskotemperaturowe produkty z serii PE40 oraz PE42, dzięki zastosowaniu odgazowywacza, idealnie nadają się do lakierowania dużych, ocynkowanych detali, jak np. słupy oświetleniowe czy ogrodzenia.
Jak widać z powyższego, tworzenie powłoki, jej spolimeryzowanie nie jest procesem prostym i ma swoje konsekwencje przy recepturowaniu farb proszkowych. Nie jest łatwo uzyskać obniżenie temperatury i skrócenie czasu utwardzania farby proszkowej.
- Pierwszy powód jest oczywisty: oszczędność energii to mniejsze koszty wytwarzania powłoki ochronnej.
- Skrócenie czasu utwardzania powłok to możliwość zwiększenia programu produkcyjnego lakierni.
- Staje się możliwe lakierowanie tzw. trudnych metali, jak stal ocynkowana, czy żeliwo bez występowania zjawiska gazowania, a uzyskiwana powłoka jest jednolita.
Oszczędność energii poprzez stosowanie farb proszkowych niskotemperaturowych to nie tylko mniejsze koszty produkcji. Jest ważniejszy efekt tego, a mianowicie ochrona środowiska naturalnego. Wytwarzanie energii wiąże się zawsze z zanieczyszczeniem środowiska i emisją tych zanieczyszczeń do atmosfery.
Komentarze (0)