Czernienie metodą BLACKFAST technologią przyszłości
Firmy stosujące tradycyjną technologię oksydowania stają coraz częściej przed problemami ekologicznymi i ekonomicznymi związanymi z tym energochłonnym i dosyć niebezpiecznym dla operatora procesem. W ostatnich latach zaczął być on wypierany przez nowoczesną, ekologiczną i przyjazną operatorowi technologię czernienia BLACKFAST.
Polega ona na oczyszczeniu detalu czernionego, chemicznej zmianie koloru istniejącej warstwy metalu (stal, żeliwo, znal itd.), a następnie impregnacji antykorozyjnej. Proces ten jest procesem niskotemperaturowym, co znacznie wpływa na ekonomiczność czernienia, czas uruchomienia linii oraz brak wpływu temperaturowego na obrabiane detale.
Wielkość systemu uzależniona jest od potrzeb użytkownika. Najmniejsze systemy mieszczą się w szufladzie a wielkość największych dochodzi do kilku tysięcy litrów każdej z wanien. W zależności od wymagań i konfiguracji mogą one pracować w obiegu otwartym – z odpływem wody płuczącej do kanalizacji (z wyłączeniem otwartych zbiorników wodnych, rowów, kanałów melioracyjnych itd.) lub w obiegu zamkniętym – z zastosowaniem systemu filtracji. Powstaje wówczas system w zasadzie bezodpadowy. Usuwaniu podlegają jedynie złoża filtracyjne, kąpiele czynne, pod warunkiem utrzymywania ich czystości, są bardzo długotrwałe i wymagają jedynie okresowego dolewania koncentratu mającego na celu uzupełnienie stężenia czynnika aktywnego (dostępne są również procedury pomiarowe mające za zadanie określenie wymaganych ilości uzupełniających koncentratów). Obsługa niewielkich linii może być całkowicie manualna, większych – manualna z przenośnikami mechanicznymi lub całkowicie zautomatyzowana, zależne jest to od wymagań użytkownika.
Etapy procesu
Całość procesu opiera się na trzech zasadniczych etapach:
- OCZYSZCZANIE POWIERZCHNI
W trakcie pierwszego etapu mamy za zadanie usunąć z detalu wszystkie naloty powierzchniowe (tłuszcze, tlenki, inhibitory korozji itd.). W zależności od nalotów stosować możemy odtłuszczanie w temperaturze pokojowej, odtłuszczanie w temperaturze 80-90oC, trawienie, myjkę ultradźwiękową itd.
- CZERNIENIE
Właściwy proces czernienia przebiega w temperaturze 20-25oC w czasie 1-2 min. Zmieniony zostaje w tym czasie kolor istniejącej warstwy metalu bez zmiany wymiarowej, możliwe dzięki tej technologii staje się czernienie detali po ostatecznej obróbce. Zaletą jest również brak nawodorowania powierzchni (istotnego w wyrobach sprężynowych), jak również brak warstwy, która mogłaby podlegać odpryskiwaniu czy mikropęknięciom.
Komentarze (0)